60 personer skutt og drept i Sverige hittil i år
– Vi har en eksepsjonell alvorlig situasjon i vårt land når det gjelder den grove organiserte kriminaliteten, og våre ressurser er presset til det ytterste. Dessverre går mye fortsatt i feil retning, saierSveriges rikspolitisjef Anders Thornberg. Illustrasjonsfoto: NTB scanpix Les mer Lukk
Antall personer som er skutt og drept i Sverige i år, nådde i helgen 60. Det foreløpig siste offeret befant seg i Södertälje, som er rammet av en voldsspiral.
I alt har sju personer blitt skutt og drept i byen, som ligger vest for Stockholm og har 76.000 innbyggere. Drapene knyttes til et oppgjør mellom ulike kriminelle gjenger.
Det foreløpig siste offeret var en mann i 20-årene som ble skutt og drept søndag kveld.
Allerede i september ble det notert en ny dyster rekord i antall skytedrap i Sverige. Den forrige rekorden lød på 47 drap i 2020.
– Vi har en eksepsjonell alvorlig situasjon i vårt land når det gjelder den grove organiserte kriminaliteten, og våre ressurser er presset til det ytterste. Dessverre går mye fortsatt i feil retning, sa Sveriges rikspolitisjef Anders Thornberg i forrige uke.