Ny rapport: Vladimir Putin er klar for å «forhandle»

Russlands president Vladimir Putin skal være klar til å forhandle ifølge det uavhengige russiske nyhetsnettstedet Meduza. Men det hele skaø være en unnskyldning for å ruste opp og forberede ny offensiv. Les mer Lukk

Men Kreml-kritikere advarer om at det er en unnskyldning for å ruste opp.

Ifølge det uavhengige nyhetsnettstedet Meduza skal den russiske presidenten Vladimir Putin være villig til å gå inn i forhandlinger om en midlertidig fredsavtale med Ukraina.

Det skriver Sky News.

Videre hevder nyhetsnettstedet, som siterer anonyme kilder fra Kreml, at Putin til og med skal være villig til å trekke troppene sine fra Kherson-området.

Russland stiller likevel krav

Det er likevel ikke uten noen krav fra Putins side. For å gå inn i samtaler om fred vil Russland kreve at Krim ikke blir en del av samtalene, og at annekterte Donbas-territoriet forblir under russisk kontroll.

Dette vil derimot trolig Ukraina aldri godta.

Det er også et spørsmål om Ukraina i det hele tatt er interessert i å prøve å forhandle med Russland.

I forrige uke kom det nemlig et dekret fra det ukrainske sikkerhetsrådet som forbyr ukrainske statsborgere å forhandle med Putin.

Vil bruke våpenhvilen til å forberede ny offensiv

Skal man tro Meduzas kilder, kan det imidlertid være en god idé for Ukraina og unngå forhandlinger.

Ifølge kildene har nemlig Putin ingen planer om å avslutte krigen, og at han i stedet håper å bruke den potensielle våpenhvilen til å forberede en ny offensiv.

Slik Putin ser det, vil våpenhvilen tillate den russiske hæren å trene nymobiliserte soldater til krig og fylle på med utstyr.

Videre sier Meduzas kilder at Kreml planlegger en ny «fullskalaoffensiv» i feburar eller mars 2023, cirka ett år etter at de invaderte nabolandet.