Oppsving for Japans økonomi
Biler lastes på et skip ved en havn i Yokohama. Fjoråret ble det første med vekst for Japan siden 2018. Foto: Koji Sasahara / AP / NTB Les mer Lukk
Japans brutto nasjonalprodukt økte med 1,3 prosent i fjorårets siste kvartal, sammenlignet med kvartalet før. Fjoråret ble det første med vekst siden 2018.
Oppsvinget i økonomien kom etter at de fleste koronatiltakene ble lempet i fjor og skyldes økt eksport og konsum.
Blant restriksjonene som hadde vært gjeldende, var tidlig stengetid for utelivet og restaurantbransjen og forbud mot arrangementer med mange mennesker.
Det er uklart om veksten vil fortsette på kort sikt; restriksjonene har i det siste returnert i store deler av Japan, inkludert Tokyo. Årsaken er at omikronvarianten har ført til stor oppgang i smitte og dødsfall.
For 2021 som helhet vokste økonomien, verdens tredje største, med 1,7 prosent. Det var det første året i pluss på tre år.