USA oppfordrer amerikanere til å forlate Hviterussland

USA ber amerikanere i Hviterussland om å forlate landet. Årsaken er Russlands opptrapping langs grensa til Ukraina.

Det melder det amerikanske utenriksdepartementet. USA har allerede beordret familiene til ambassadeansatte i Minsk om å reise hjem.

Mandag oppfordret USA også alle amerikanere i Ukraina om å forlate landet, og det ble kunngjort at ambassaden midlertidig skal flyttes fra hovedstaden Kiev til Lviv vest i landet.

Amerikanerne har også endret reiserådet for Moldova. Folk oppfordres til å ikke dra dit, blant annet på grunn av den russiske aktiviteten rundt Ukraina, mens amerikanere som befinner seg i den russiskvennlige utbryterrepublikken Transdnjestr, bes om å forlate området. Transdnjestr grenser til Ukraina.