Greta Thunberg tviler på klimatoppmøtes effekt
Greta Thunberg var fredag på plass utenfor den svenske Riksdagen i Stockholm for å protestere. Hun sier hun har liten tiltro til at det kommende klimatoppmøtet COP26 vil føre til store nok endringer til å få bremset den globale oppvarmingen. Les mer Lukk
Klimaaktivisten Greta Thunberg har liten tro på at det kommende klimatoppmøtet COP26 vil føre til store nok endringer til å få bremset den globale oppvarmingen.
Thunberg oppfordrer aktivister til å «presse på for virkelige endringer».
– Slik det er nå, vil ikke COP føre til noen store endringer. Vi må fortsette å presse på, sier hun til nyhetsbyrået AFP lørdag.
– Mitt håp er selvfølgelig at vi alle plutselig vil innse at vi står overfor en eksistensiell krise og handle deretter, sier hun.
Klimatoppmøtet COP26 åpner i Glasgow i Skottland 31. oktober og varer til 12. november. Møtet blir sett på som det viktigste siden Paris-møtet i 2015, og som et avgjørende skritt i å få satt utslippsmål som kan bremse den globale oppvarmingen.