Storbritannia bestiller booster-vaksiner til vinteren
Storbritannias helseminister Matt Hancock møtte pressen i London onsdag. Foto: Kirsty Wigglesworth / AP / NTB Les mer Lukk
Storbritannia har bestilt ytterligere 60 millioner doser med Biontech-Pfizer-vaksinen som skal brukes for å gi de mest sårbare beskyttelse før vinteren.
– Vaksinen hjelper oss med å gi oss friheten tilbake, og vi må beskytte denne framgangen, sier helseminister Matt Hancock onsdag.
I møte med risiko fra nye varianter har regjeringen jobbet med et vaksinasjonsprogram som skal gi påfyll av vaksinene mot slutten av året, tilføyer han.
– Det arbeidet har pågått i et år nå, og vi har støttet noen av de få kliniske studiene i verden som ser konkret på booster-sprøyter, sier Hancock.
Også andre vaksiner skal inngå i det nye programmet. Én av fire innbyggere – 13,5 millioner – er nå fullvaksinert i Storbritannia.