Kina foreslår nytt forum for Midtøsten-dialog
Regjeringen i Kina foreslår et nytt forum for dialog mellom land i Midtøsten for å dempe spenningene i regionen.
Utspillet kom etter et møte mellom Kinas utenriksminister Wang Yi og hans iranske kollega Javid Zarif i den kinesiske byen Tengchong.
– Kina foreslår å utvikle en regional multilateral dialog-plattform med likeverdig deltakelse for alle involverte parter, heter det i en uttalelse fra Kinas utenriksdepartement.
Planen er å styrke gjensidig forståelse og utforske mulige politiske løsninger på sikkerhetsspørsmål i Midtøsten.
Under møtet i Tengchong gjentok Wang og Zarif at de fortsatt støtter den internasjonale avtalen om Irans atomprogram fra 2015.
Avtalen ble undertegnet av Iran, Kina, Russland, USA og flere europeiske land. USA har senere trukket seg fra avtalen, men alle de andre landene ønsker fortsatt å bevare den.