Norwegian-fly landet mens fly tok av fra rullebanen

Your browser doesn't support HTML5 video.

Norwegian-fly landet mens fly tok av fra rullebanen Les mer Lukk

En flygeleder under opplæring klarte ikke å sikre avstanden mellom Norwegian-flyet og et EasyJet-fly som tok av ved Edinburgh lufthavn i Skottland.

Hendelsen skjedde en regntung augustdag i fjor med dårlig sikt ved flyplassen i Edinburgh. Norwegian-flyet, en Boeing 737-800-maskin med 159 passasjerer om bord, kom inn for landing fra New York, mens EasyJet-flyet, en Airbus A320-maskin, skulle ta av mot Luton-flyplassen i London med 180 passasjerer om bord.

Flere faktorer

Det britiske luftfartstilsynet, Air Accidents Investegation Branch (AAIB) har nå kommet med sin rapport om hendelsen. De mener det var flere faktorer som spilte inn i nestenulykken 13. august.

I rapporten slår de fast at Norwegian-flyet på det nærmeste var kun 850 meter fra EasyJet-flyet.

EasyJet-flyet kom sent i gang med avgangen som følge av flere forsinkelser, mens Norwegian-flyet fikk instruksjoner om å fly på en raskere innflygningshastighet enn normalt.

Flygeleder under opplæring

I tillegg var det en flygeleder under opplæring som sammen med sin instruktør sto for klareringene. AAIB slår fast at denne lærlingen ikke hadde tilstrekkelig erfaring til å håndtere denne situasjonen sikkert. Lærlingens instruktør grep til slutt inn og anså det som tryggere å la Norwegian-flyet lande, enn å be pilotene om å avbryte landingen.

Les også: 15 fulle og voldelige flypassasjerer omringet av politi i Spania

Fikk klarering i siste sekund

Ifølge rapporten tilkalte Norwegian-pilotene tårnet da de var kun 900 meter fra rullebanen, og minte dem om at de fortsatt ikke hadde fått klarering til å lande. De fikk klarering av instruktøren kun få metere over rullebanen og flyet var i en «flare»-posisjon.

Flyet kom seg trygt på bakken, og det er satt i gang flere tiltak for å bedre rutinene ved flyplassen.