Svensk politi med sjokkfunn: Planla å kidnappe rike personer

SJOKKFUNN: Politiet gjorde oppsiktsvekkende funn hos en svensk 28-åring. Saken skal opp i retten denne måneden. Les mer Lukk

Ved en ren tilfeldighet avslørte politiet 28-åringens skremmende planer. 

Den svenske mannen planla å kidnappe rike personer, ifølge Expressen.

Politiet fikk arrestert mannen ved en ren tilfeldighet, ifølge avisen.

Etter en rekke innbrudd i den svenske kommunen Bromölla, reiste politiet ut for å komme til bunns i saken. I området møtte de 28-åringen som skal ha oppført seg mistenkelig.

Mannen forsøkte så å rømme, men fluktforsøket var mislykket. Etter den mistenkelige oppførselen valgte politiet å boligen til mannen.

Parykker, håndjern og masker

Der fant de en rekke tyvgods, deriblant smykker, elektronikk og kjøretøy. I tillegg fant de masker, en parykk, håndjern, elektrosjokkvåpen og en oversikt over rike personer i området.

I oversikten stod adresse, inntekt og i noen tilfeller notater om personenes rutiner.

Politiet mener mannen skal ha planlagt og forberedt å kidnappe flere personer for å tjene penger.

I boligen til 28-åringen fant politiet også en detaljert tekst på hvordan mannen skulle utpresse ofrene for penger.

Mannen skal detaljert ha planlagt hvordan han skulle presse ut penger fra fangene. Les mer Lukk

Fangevogn

De kidnappede skulle fanges i en spesialbygget vogn med lenker festet til gulvet, skriver Expressen.

Vognen var isolert og utstyrt med høytalersystem, gulvmonterte lenker og en komplisert låsemekanisme.

– Vognen, og hvordan den er utformet, er ganske sjokkerende, sier aktor Johan Eriksson til den svenske avisen.

Mannen må møte 29. mai i tingretten i Kristianstad. Der er han tiltalt for å ha planlagt kidnapping, grovt tyveri, narkotikalovbrudd og brudd på våpenloven.

28-åringen nekter for å ha brutt loven, og hevder han kun har gjennomført en analyse.

– Det var en analyse vi gjorde av hvordan man skulle gjøre det for å få penger hvis noen er rike, og hvordan man gjør det for å få pengene deres, skal mannen ha sagt i avhør.

Aktor er på sin side sikker i sin sak:

– Det er mange konkrete ting som viser at man har forberedt seg på en måte som ikke bare innebærer å holde seg ved skrivebordet, sier Eriksson.