Lieberman skryter av at det bygges mye i bosetningene

Israels forsvarsminister Avigdor Lieberman (t.h.) skryter av at det bygges mye i de ulovlige bosetningene på Vestbredden. Utenriksminister Børge Brende (t.h.) kaller dem et brudd på folkeretten. Foto: UD / NTB scanpix Les mer Lukk

Israel har i år satt i verk mer byggevirksomhet i de ulovlige bosetningene enn noe annet år siden 1992, opplyser forsvarsminister Avigdor Lieberman.

Ifølge Lieberman er det hittil i år godkjent planer for bygging av 8.345 nye leiligheter i bosetningene på den okkuperte Vestbredden, og for 3.066 av disse er byggestart rett rundt hjørnet.

– Antallet i første halvår i 2017 er det høyeste siden 1992, sa Lieberman søndag.

Nærmere 800.000 israelere lever i dag i 400 strategisk plasserte bosetninger i Øst-Jerusalem, på Vestbredden og Golanhøydene, som ble okkupert i 1967.

Bosetningene er opprettet i strid med den fjerde Genèvekonvensjonen, der det i artikkel 49 heter «Okkupantmakten skal ikke deportere eller forflytte deler av sin egen sivilbefolkning til territoriene som okkuperes».

FNs sikkerhetsråd har i flere resolusjoner slått fast at bosetningene er ulovlige og har krevd full byggestans, senest 23. desember i fjor.

Bosetningene regnes i dag som det fremste hinderet for en fredsløsning mellom Israel og palestinerne.

– Bosetningspolitikken undergraver forsøkene på å finne fram til en varig fredsløsning mellom israelere og palestinerne, sa statssekretær Marit Berger Røsland (H) i Utenriksdepartementet til NTB i mars.

Aktuelt:

Stortinget vil ikke evaluere norsk Midtøsten-innsats: – Uforståelig

FN har aldri satt makt bak kravene overfor Israel