Raphinha tangerte Messi-rekord – kan skrive Barcelona-historie

Lamine Yamal og Raphinha feiret Barcelonas fjerde mål mot Dortmund. Les mer Lukk

Etter onsdagens overkjøring av Borussia Dortmund, står Barcelona-juvelen Raphinha med formidable 19 målpoeng i Champions League denne sesongen.

Brasilianeren noterte seg for ett mål og to målgivende pasninger mot tyskerne i 4-0-seieren. Dermed tangerte han Lionel Messis beste sesong i Champions League, ifølge Opta.

Den argentinske magikeren endte 2011/12-sesongen med 14 mål og 5 assist i Champions League, noe som også er Barcelona-rekord i turneringen.

Raphinha har ikke vært like effektiv foran mål som Messi, men står totalt med 12 scoringer og 7 målgivende etter elleve kamper.

Etter onsdagens storseier er det også mye som tyder på at Raphinha får mist tre kamper til i årets turnering, og han har dermed gode muligheter til å skrive Barcelona-historie.

Brasilianeren er inne i sin soleklart beste sesong som Barcelona-spiller. Totalt står 28-åringen med 28 mål og 22 målgivende i alle turneringer.

Returoppgjøret i Dortmund spilles 15. april, og dersom katalanerne sikrer avansement der, venter vinneren av oppgjøret mellom italienske Inter og tyske Bayern München. Inter leder 2-1 fra tirsdagens bortekamp i Tyskland.