Russisk tennisstjerne vant etter åtte matchballer: – For en kamp
Andrej Rublev, her fra Australian Open tidligere i år. Les mer Lukk
Til slutt måtte De Minaur bøye seg for Rublev, som vant med sifrene 6-1, 3-6, 7-6 (10-8). Rublev ligger på 10.-plass på verdensrankingen, mens De Minaur er nummer åtte.
På veien mot seieren spilte russeren seg til sju matchballer uten å avgjøre kampen. To av poengene var i Rublevs egen serve.
– For en kamp, for en duell, skrev tennisjournalist José Morgado på X.
Rublev ledet 5-2 i det avgjørende settet og spilte seg til sin første matchball. Den ble reddet av De Minaur, som tok tre strake poeng og reduserte til 3-5.
Da reagerte Rublev, som vanligvis viser mye følelser på banen, med latter etterfulgt av en alvorlig mine.
Deretter var det Rublevs tur til å serve, og også i det gamet misset han muligheten til å avgjøre kampen. De Minaur utlignet til 5-5 etter at Rublev hadde tre nye sjanser til å avansere.
Kampen gikk til tiebreak, og der sørget Rublev for semifinaleplass etter matchball nummer åtte.
Fem av de ti best rangerte spillerne har vært i aksjon i Qatar. Rublev møter vinneren av kampen mellom Felix Auger-Aliassime og Daniil Medvedev.
Casper Ruud har ikke spilt turneringen i Doha. Han har spilt showturneringen UTS i mexicanske Guadalajara og forbereder seg nå til ATP500-turneringen i Acapulco kommende uke.