Shiffrin vant i Semmering – Mowinckel nummer seks

Ragnhild Mowinckel ble nummer seks i storslalåmrennet i Østerrike. Foto: Piermarco Tacca / AP / NTB Les mer Lukk

Ragnhild Mowinckel ble beste norske kvinne på 6.-plass i storslalåmrennet i verdenscupen i Østerrike tirsdag. Verdenscupleder Mikaela Shiffrin vant.

Mowinckel var på skuddhold til pallen med niendeplass etter 1. omgang. Hun avanserte noen plasser med flott kjøring, men det var ikke nok for å ende blant de tre beste.

Amerikanske Shiffrin vant foran Petra Vlhova (Slovakia) og italienske Marta Bassino. Det var hennes 78. verdenscupseier.

Mowinckel endte 1,38 sekunder bak Shiffrin.

Storslalåmrennet i Semmering erstattet det som egentlig skulle vært sesongåpningen i Sölden. Det har vært varmt i Østerrike i julen, og arrangøren hadde preppet løypa med salt for å få faste nok forhold. Tirsdag var det null grader og vårpreg i bakken.

Thea Louise Stjernesund endte på 15.-plass. Mina Fürst Holtmann var nummer to etter første omgang, men feilet i finaleomgangen og ble nummer 26.

Maria Therese Tviberg var fjerde sist etter første omgang og endte på plassen foran Holtmann.

Kristin Lysdahl kom seg ikke til finaleomgangen.