Skøyter: Det norske lagtempolaget til finale – møter ROC i gullduell

Peder Kongshaug, Hallgeir Engebraaten og Sverre Lunde Pedersen er klare for OL-finale i lagtempo. Foto: Ashley Landis / AP / NTB Les mer Lukk

Hallgeir Engebråten, Sverre Lunde Pedersen og Peder Kongshaug klare for finale på lagtempoen i skøyter i OL. I finalen møter de ROC.

Den norske trioen fikk en tøff oppgave mot Nederland, men tittelforsvarer Norge, som tok seg til semifinale med beste tid i den innledende runden, viste nok en gang styrke.

Nederland ledet tidlig, men med fire runder igjen tok Norge ledelsen for første gang. Ledelsen fortsatte å øke for det norske laget, som tok seg videre til finale på tiden 3.38,27. Seiersmarginen var 1,34 sekund.

Dermed er laget sikret medalje og har muligheten til å forsvare OL-gullet Norge vant for fire år siden.

Pedersen var med da Norge vant gull på lagtempoen i Pyeongchang i 2018. Da gikk han sammen med Håvard Bøkko og Simen Spieler Nilsen.

Det nederlandske laget med Marcel Bosker, Sven Kramer og Patrick Roest går til bronseduell mot USA.

Amerikanerne tapte sin semifinale mot ROC. Russerne ledet tidlig, men ga fra seg ledelsen halvveis. I motsetning til Nederland klarte ROC å hente seg inn og ble finaleklar med tiden 3.36,62. Det er olympisk rekord.