Defekt lasermåling ga Crouser verdensrekord i kule – konkurransen annullert

Ryan Crouser, her i aksjon under en utgave av Bislett Games, sto lørdag for tidenes lengste kulestøt. Foto: Cornelius Poppe / NTB Les mer Lukk

Det ble meldt at Ryan Crouser satte verdensrekord i kule med 23,38 under Millrose Games lørdag. Det viste seg å være forårsaket av en defekt lasermåler.

Resultatlisten lå ute en god stund etter at stevnet var over, før arrangøren strøk den og annullerte hele konkurransen. Da hadde mange nyhetsmedier verden over meldt om rekorden som aldri var.

23,38 ville vært tidenes lengste kulestøt, 56 centimeter lenger enn Crousers egen innendørsverdensrekord og en centimeter bedre enn hans utendørsrekord.

Ifølge nettstedet letsrun.com , som dekket stevnet, var Crousers støt trolig på om lag 22,50, men det ble meldt til publikum som 23,38. Litt senere opplyste speakeren at det var «ny verdensrekord», og publikum jublet.

Det gjorde ikke Crouser, som skjønte at det var noe galt med målingen. Av en eller annen årsak ble feilen ikke meldt videre til publikum eller TV-seerne, og gale lengder ble oppført i resultatlista.

Crouser sa før lørdagens sesongdebut at han er i en tøff treningsperiode og ikke trodde på særlig lange støt.

Han har to strake OL-gull i kule, fra Rio de Janeiro i 2016 og Tokyo i fjor. Han har også VM-sølv fra Doha i 2019.