Nordkvelle ordnet Odds første borteseier siden mai i fjor
Fredrik Nordkvelle (t.h.) ble matchvinner da Odd slo Molde 1-0 på bortebane søndag. Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB scanpix Les mer Lukk
Med resultatet stoppet Odds rekke uten borteseier på tolv seriekamper. Inntil søndag var telemarkingenes siste ligaseier på tur mot Haugesund (2-0) for over elleve måneder siden.
Det var ikke noe å si på at Dag-Eilev Fagermos menn tok ledelsen i Molde. Gjestene spilte en sterk første omgang. Det samme kan ikke sies om MFK-stopper Vegard Forren. Han slurvet mye i pasningsspillet og ga bort to kjempesjanser. Den siste scoret Odd på.
Forren slapp ordentlig med skrekken etter elleve minutter. Da snappet gjestene opp en håpløs ball fra 30-åringen, og til slutt skjøt Elbasan Rashani fra en farlig posisjon. Heldigvis for hjemmelaget smalt avslutningen i tverrliggeren.
Sirup
Men i det 36. minutt hadde Forren brukt opp flakskvota. Igjen slo han en fæl pasning uten skikkelig adresse, og det ga Birk Risa muligheten til å bryte spillet. Nysigneringen spilte videre til Martin Broberg, som slo inn langs bakken fra høyre. Markus André Kaasa hoppet over ballen, og Nordkvelle kunne dermed helt upresset bredside inn 1-0 til Odd.
I pausen var Molde-manager Ole Gunnar Solskjær alt annet enn fornøyd med tingenes tilstand.
– Det går i sirup, både framover og bakover. Vi har gitt dem to kjempestore sjanser og unødvendige brudd. Vi må bli 100 prosent bedre, sa Solskjær til Eurosport.
I Odd-leiren var selvsagt stemningen markant bedre. Fagermo var ikke i tvil da han skulle oppsummere bortelagets første 45 minutter i Molde.
– Dette var en veldig god omgang. Den beste vi har gjort i år. Vi har vært det beste laget, sa Fagermo.
Bedre etter pause
Forren erkjente i pausen at han hadde spilt under pari. Samtidig hadde han en følelse av at han ble snytt for straffe etter 25 minutter. Da gikk han i bakken etter å ha prøvd seg på en heading etter en corner.
– Det føles som at jeg blir revet over ende. Jeg prøver å rive meg løs. Det ser kanskje litt voldsomt ut, men det føles som at jeg blir holdt godt tak i, sa Forren til Eurosport.
Molde-spillerne tok mer tak i kampen etter sidebytte. Vertene la mye mer trykk på Odd, men til tross for flere sjanser klarte de aldri å overliste Sondre Rossbach.
Med seieren står Odd med ti poeng etter sju kamper. Molde med 13 har avgitt poeng i tre av sine fire siste seriekamper.
Før søndagens tap hadde MFK vunnet alle sine tre første oppgjør i egen storstue denne sesongen.