Støre har tekstet med Trump

Statsminister Jonas Gahr Støre sier han allerede har vært i kontakt med USAs påtroppende president Donald Trump. Les mer Lukk

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) har vært i kontakt med USAs påtroppende president Donald Trump og gratulert ham med valgseieren.

Han har også fått svar fra den amerikanske presidenten, melder Dagens Næringsliv. Den personlige gratulasjonen til Trump ble sendt onsdag kveld, ifølge avisen.

– Jeg sendte en sms til Trump hvor jeg gratulerte med valget og viste at Norge også har lange tradisjoner og mye å bygge på. Og at jeg ser fram til å samarbeide med ham, sier Støre til DN.

Han sier Trumps svar kom kort tid etter.

– Mottatt og verdsatt, lød responsen over Atlanteren, sier Støre.

Se video: Får salen til å bue

Your browser doesn't support HTML5 video.

Får salen til å bue

Støre og norske diplomater jobber ifølge avisen nå på høygir for å innynde seg hos den nye administrasjonen og Trump selv.

– Vi må være på hans politisk radar. Vi må sørge for at han og folkene rundt ham, har plassert betydningen av Norge, nordområdene, havområdene og sikkerhetspolitikken i nord, på kartet, sier Støre.

Den nærmeste tiden skal de ha sin første telefonsamtale, skriver DN. Formell dialog om Støres første fysiske møte med Trump åpnes etter innsettelsen 20. januar.