Bahareh Letnes innstilt som Venstre-kandidat

Bahareh Letnes er aktuell for Østfold Venstre i neste års stortingsvalg. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB Les mer Lukk

Venstres nominasjonskomité har innstilt Per Sandbergs ekskjæreste Bahareh Letnes på 9. plass i Østfold. Partiets tidligere nestleder Olaf Thommessen innstilles på 1. plass.

– Nominasjonskomiteen vil takke alle som har spilt inn kandidater, alle som har stilt seg til disposisjon for listen og for gode samtaler med våre kandidater, sier nominasjonskomiteens leder Ingunn Hensel.

Letnes har vært medlem i Venstre siden 2022 og stilte også til valg i fjor.

Forholdet mellom Letnes og tidligere Frp-profil Per Sandberg ble kjent i 2018. I juli samme år skapte en ferietur paret tok til Iran, mye oppstyr.

Turen skjedde mens Sandberg var statsråd, og Sandberg fikk kritikk for å ha tatt med tjenestetelefonen på en privat reise til Iran.

Video (fra 2018): Dropper søksmål mot medier

Your browser doesn't support HTML5 video.

Sandberg og Letnes dropper søksmål mot medier Les mer Lukk

I tillegg hadde han reist uten å varsle Statsministerens kontor om turen. Det hele endte med at Sandberg trakk seg som nestleder i Frp, og han gikk også av som statsråd.

De to drev i noen år en bar sammen i Halden før forholdet tok slutt i fjor.

Olaf Thommessen, som var Venstres nestleder fra 2004 til 2008, er innstilt på 1. plass. Listen må gjennom en godkjenning på et kommende nominasjonsmøte.