Tyrkia: – Sverige har ennå ikke utlevert noen

Tyrkias president Recep Tayyip Erdogan. Les mer Lukk

Svenske myndigheter har ennå ikke utlevert noen av personene som Tyrkia krever å få utlevert, sier Tyrkias utenriksminister Mevlut Cavusoglu.

Det melder nyhetsbyrået Reuters onsdag.

Tyrkia har krevd å få utlevert en rekke personer med tilknytning til kurdiske organisasjoner og Gülen-bevegelsen i forbindelse med Sveriges søknad om Nato-medlemskap.

I forbindelse med forhandlingene ble det meldt at Tyrkia krevde å få 33 personer utlevert. Senere har Tyrkias president Recep Tayyip Erdogan hevdet at Sverige har lovet å utlevere hele 73 personer.

I avtalen som ble inngått mellom Tyrkia, Sverige og Finland i slutten av juni står det imidlertid ingenting om utlevering av personer, ifølge det svenske nyhetsbyrået TT.

For halvannen uke siden truet Erdogan igjen med å fryse behandlingen av Nato-søknadene fra Sverige og Finland.

Søknadene må godkjennes av den tyrkiske nasjonalforsamlingen, samt folkevalgte i alle de andre Nato-landene.