Russiske brukere mister tilgangen til Instagram
Meta advarer om at de kan komme til å måtte stenge Facebook og Instagram i Europa om de ikke får lagre data fra europeiske brukere på servere i USA. Les mer Lukk
Det bekreftet medietilsynet Roskomnadzor i en uttalelse fredag. Meta, som driver Instagram i tillegg til Facebook og WhatsApp, har ikke kommentert utestengingen ennå.
Russland har allerede blokkert Facebook og begrenset tilgangen til Twitter.
Får lov til å oppfordre til vold mot russiske soldater
Meta bekreftet fredag at de gjør midlertidige endringer i reglene om hatytringer på bakgrunn av krigen i Ukraina. Facebook- og Instagram-brukere i enkelte land får lov til å oppfordre til vold mot russiske soldater, såfremt det handler om invasjonen.
Russland har omtalt uttalelsen som «aggressiv» og «kriminell» og reagerer med å starte etterforskning av selskapet. En særskilt etterforskningskomité, som etterforsker større forbrytelser, sier at de har opprettet sak på grunn av ulovlige oppfordringer til drap på russiske statsborgere fra ansatte i det amerikanske selskapet.
– Vil midlertidig tillate politiske ytringer som normalt ville bryte med våre regler
Den midlertidige endringen i reglene gjelder blant annet i Ukraina, Russland, Polen, Estland, Latvia og Litauen.
– Som et resultat av Russlands invasjon av Ukraina vil vi midlertidig tillate politiske ytringer som normalt ville bryte med våre regler om voldelige uttalelser, som for eksempel «død over de russiske inntrengerne». Vi vil fortsatt ikke tillate oppfordringer til vold mot russiske sivile, het det i en uttalelse fra Meta fredag.