VALG 2017
Ny måling: Venstre kan puste ut etter sjokktall i Oslo
Leder i Venstre Trine Skei Grande under Venstres partitime under Arendalsuka tirsdag ettermiddag. Les mer Lukk
De borgerlige holder stand i Oslo fra tidligere meningsmålinger i år, og får samlet 48,8 prosent på en ny måling.
Målingen er utført av Respons Analyse på oppdrag fra Venstre fra 21. til 24. august.
Den ferske målingen gir et helt annet bilde enn Klassekampens meningsmåling mandag, hvor SV og Rødt bykset frem og de borgerlige fikk 44,8 prosent.
I målingen mandag gikk Rødt fram 4,7 prosentpoeng fra valget i 2013 til 7,9 prosent. SV fikk en oppslutning på 9,6 prosent i Klassekampens måling, og var med det Oslos tredje største parti foran Fremskrittspartiet.
Leder i Rødt Bjørnar Moxnes og leder i SV Audun Lysbakken før partilederdebatten. Les mer Lukk
I undersøkelsen ABC Nyheter har fått tilgang på, får SV 7,2 prosent. Det er 2,4 prosentpoeng mindre enn i Klassekampens måling, og partiet er dermed bak Fremskrittspartiet som får 11,9 prosent.
Rødt får 6,3 prosent i målingen. Det er 1,6 prosentpoeng mindre enn i Klassekampens måling.
– Vi trodde ikke helt på tallene, sier Venstre-leder Trine Skei Grande til ABC Nyheter.
Skei Grandes parti går tilbake 2,4 prosentpoeng fra stortingsvalget i 2013, men sammenlignet med Klassekampens måling er det fremgang.
Der fikk partiet 3,4 prosent, mens i Response Analyse sin siste måling får partiet 5,8. Det gir Venstre tilbake et Oslo-mandat.
– Venstre mot venstresiden i Oslo blir en kamp i valgkampen, sier Skei Grande som tror hun kan mobilisere velgere fra Høyre og de andre partiene.
– Når vi banker dører og står på stand, merker vi at vi at mange som fortsatt ønsker Erna Solberg som statsminister ønsker en ny regjering uten Fremskrittpartiet.
Bakgrunn: SV og Rødt bykser frem i ny Oslo-måling
Støre sliter i Oslo
Høyre går tilbake 1,4 prosentpoeng fra stortingsvalget i 2013, men beholder seks mandater.
Fremskrittspartiet går frem 0,2 prosentpoeng fra stortinsgvalget i 2013 til 11,9 prosent. Det er langt bedre enn 8,3 prosent som partiet fikk i Klassekampens måling.
Arbeiderpartiet fortsetter å slite i motvind, også i hovedstaden. I målingen får Jonas Gahr Støre og partiet 27,4 prosent, en oppgang på 0,7 prosentpoeng fra Klassekampens måling. Men Respons sine siste Oslo-målinger viser en klar nedgang: 36,1 (desember) - 32,1 (mars) - 30,1 (juni) - 27,4 (august).
MDG går frem 1 prosentpoeng fra stortingsvalget i 2013 med 6,6 prosent.
Tall-knuser: – Oppsiktsvekkende fremgang
– Jeg synes det er en oppsiktsvekkende fremgang på få dager for Venstre, og en oppsiktsvekkende tilbakegang for Rødt og SV, sier Terje Sørensen, som jobber som valg-tallknuser for TV2.
– Jeg tror denne målingen gir et bedre bilde av vi kan vente oss i Oslo, sier Sørensen til ABC Nyheter.
SV og Rødt sin jubel-måling kan vise seg å være et blaff, mener Sørensen.
Tallknuseren mener det er mye dramatisk i målingen, og peker på Arbeiderpartiets fall.
– Arbeiderpartiet har problemer med samarbeidslinjen de har kjørt i Oslo. De mister mange velgere i hovedstaden, sier Sørensen.
Alle partiene: Høyre: 28,4 (-1,4), Ap, 27,4 (-3,0), MDG, 6,6 (+ 1,0), Rødt: 6,3 (+ 3,1), Frp: 11,9 (- 0,2), Venstre: 5,8 (- 2,4), KrF: 2,7 (+ 0,1), Senterpartiet: 3,1 (+ 1,9), Andre: 0,6 (- 0,5).
Antall spurte: 801
Les også: Ny meningsmåling gir rødgrønn jubel
Les også: Borgerlig flertall på NRK-måling – elendige tall for Ap
Mandatfordeling
Høyre: 6
Ap: 6
Frp: 2
SV: 1
MDG: 1
Rødt: 1
Venstre: 1 (-1)
KrF: 0 (-1)
Sp: 0
Andre: 0
Kilde: Respons Analyse