Senatet vedtar nye sanksjoner mot Russland
SAKSJONER: Senatet i USA har vedtatt nye sanksjoner mot Ruusland. Foto: AP / NTB scanpix Les mer Lukk
Det amerikanske Senatet har vedtatt nye sanksjoner mot Russland for innblanding i presidentvalget i fjor og for russisk «aggresjon» andre steder i verden.
Sanksjonene ble vedtatt med 97 mot 2 stemmer. Sanksjonsvedtaket er utarbeidet som vedlegg til en lov som pålegger straffereaksjoner mot Iran og som Senatet fortsatt debatterer. Også Iran-sanksjoner har stor støtte i Senatet.
Senatorene går hardt ut mot Russland i fravær av sterke reaksjoner fra president Donald Trump, heter det.
Les også:Putin sier svensk NATO-medlemskap vil være en trussel mot Russland
Trump har forsøkt å bedre forholdet til Moskva og har avvist antydninger om at russisk hacking av demokratenes epostsystem bidro til valgseier for Trump.
Men Trumps utenriksminister Rex Tillerson sier seg enig med kongressrepresentanter som mener Russland blandet seg inn i valgkampen.
Les også:
Trumps advokat stevnet i Russland-gransking