Fransk påtalemyndighet gransker om falske nyheter påvirker valget

Påstander om forfalskning og spredning av falske nyheter for å påvirke opinionen skal granskes, besluttet påtalemyndigheten i Frankrike torsdag. Les mer Lukk

Fransk påtalemyndighet har startet innledende undersøkelser om hvorvidt falske nyheter brukes for å påvirke avstemningen under kommende søndags presidentvalg.

Påstander om forfalskning og spredning av falske nyheter for å påvirke opinionen skal granskes, besluttet påtalemyndigheten torsdag.

Det skjer etter at sentrumskandidat Emmanuel Macron har gått til søksmål etter påstander om at han angivelig skal ha en bankkonto på Bahamas.

Les også: Macron overbeviste mest i debatten mot Le Pen

Saken ble brakt fram i søkelyset av hans rival på ytre høyre, Nasjonal front-leder Marine Le Pen, under en debatt mellom de to kandidatene onsdag kveld. Le Pen antydet da at Macron kan ha en bankkonto på Bahamas. Ryktene ble slått ned på torsdag, og da var Le Pen rask med å trekke tilbake sin antydning.

Macron er blitt offer for en desinformasjonskampanje på internett, uttalte hans valgkampstab torsdag.

Les også: Macron har anmeldt påstand om konto på Bahamas