Vegvesenet går for riksvei 52 mellom øst og vest

Riksvei 52 over Hemsedalsfjellet er anbefalt som ny hovedveiforbindelse mellom Østlandet og Vestlandet. Foto: Colourbox.com Les mer Lukk

Statens vegvesen anbefaler riksvei 52 over Hemsedalsfjellet som hovedvei mellom Vestlandet og Østlandet, i tillegg til E134 over Haukelifjell.

Hovedforbindelse mellom Østlandet og Vestlandet:  
  • Statens vegvesen går inn for at riksvei 52 over Hemsedalsfjellet blir ny hovedvei mellom Østlandet og Vestlandet, i tillegg til E314 over Haukelifjell.
  • I dag er det E16 over Filefjell som er hovedvei.
  • I desember 2015 ble E134 foreslått som ny hovedveiforbindelse mellom øst og vest.
  • Også riksvei 7 over Hardangervidda har vært med i vurderingen som den andre hovedveien.
  • En arm fra Bergen til Odda som kan kobles til E134, har i tillegg vært utredet.
  • Det er i dag fem viktige fjelloverganger i Sør-Norge: E134 over Haukelifjell, E16 over Filefjell, riksvei 52 over Hemsedalsfjellet, riksvei 7 over Hardangervidda og riksvei 50 Hol-Aurland.

Statens vegvesen anbefaler riksvei 52 over Hemsedalsfjellet som hovedvei mellom Vestlandet og Østlandet, i tillegg til E134 over Haukelifjell.

Vegvesenets anbefaling ble presentert på Voss torsdag.

– Riksvei 52 er vurdert som bedre enn riksvei 7 både når det gjelder samfunnsøkonomi, måloppnåelse og muligheten til å betjene nasjonal trafikk som ikke kan benytte E134, opplyser Statens vegvesen.

Les også: Eldre bilister inviteres til oppfriskningskurs

Det var Samferdselsdepartementet som ba Statens vegvesen om å lage en konseptvalgutredning (KVU) for strekningen mellom Gol og Voss på riksvei 52.

Målet var å utrede om riksvei 7 eller riksvei 52 skal være en av hovedveiforbindelsene mellom Østlandet og Vestlandet.

Les også: Vegvesenet vurderer strakstiltak etter bussulykken i Valldal

– Viktig bidrag

Samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen (Frp) mottok torsdag anbefalingen fra Statens vegvesen. Han varsler en politisk beslutning om hva som blir den andre hovedveien mellom øst og vest, i Nasjonal transportplan til våren.

– Regjeringen jobber for bedre transportårer mellom Østlandet og Vestlandet. Prosessen er omfattende, men skal samtidig legge grunnlaget for langsiktige prioriteringer, sier statsråden.

– Vegvesenets rapport om veitrasé mellom Voss og Gol er et viktig bidrag for vår beslutning, legger han til.

Les også: Statens vegvesen: – Det er spektakulært og sexy

Beslutning til våren

Vegvesenets rapport skal nå på høring og gjennomgå en ekstern kvalitetssikring.

– Når dette er klart, vil vi ta en politisk beslutning som vi kommer tilbake til i Nasjonal transportplan som legges fram til våren, sier Solvik-Olsen.

Vegvesenet har lagt vekt på å ha en hovedveiforbindelse som kan betjene et geografisk stort område som i minst mulig grad overlapper området som en ferdig utbygd E134 over Haukelifjell vil kunne dekke. Departementet har allerede besluttet at E134 skal være en av hovedveiene mellom øst og vest.