Nattens viktigste nyheter
To kritisk skadet etter bil havnet i elv i Lindesnes
To kvinner er kritisk skadet etter at en bil havnet i elva ved Øyslebø i Lindesnes. Politiet hadde kort tid før ulykken forsøkt å stanse bilen i Holum-området, men avsluttet forfølgelsen før utforkjøringen.
Bilføreren selv ringte AMK og meldte at bilen lå på taket i elva. Dykkere fra brannvesenet undersøkte kjøretøyet, men det var ikke mistanke om flere personer i vannet. Spesialenheten for politisaker er rutinemessig varslet.
Ifølge NRK ble de skadede fløyet til sykehus i Kristiansand. Politiet var ikke vitne til selve ulykken, opplyser operasjonsleder Frode Vang.
Åtte drept i Pakistan etter indiske angrep
Pakistan melder at åtte mennesker er drept, 35 såret og to savnet etter at India gjennomførte 24 angrep mot seks steder i landet. Pakistans forsvarsminister hevder fem indiske fly og en drone ble skutt ned.
På indisk side meldes det om tre drepte sivile i Kashmir etter angrep fra pakistanske styrker. Pakistan har varslet FNs sikkerhetsråd og påberoper seg retten til å svare på angrepene.
India gjennomførte angrepene som svar på at 26 turister ble drept i Kashmir forrige måned, en hendelse India anklager Pakistan for å stå bak. Unntakstilstand er innført i Pakistans Punjab-provins.
Ekspert: Fare for storkrig mellom India og Pakistan
Professor Arild Engelsen Ruud ved Universitetet i Oslo kaller situasjonen mellom India og Pakistan kjempealvorlig etter at India angrep pakistanske mål i natt. Angrepet var et svar på et terrorangrep mot turister i Kashmir, som India mener ble utført av en Pakistan-basert gruppe.
Pakistan har varslet at de vil svare på angrepet, og Ruud mener det nå er fare for storkrig. Professoren uttaler til Aftenposten og VG at det kan bli vanskelig for Pakistan å la være å svare militært, selv om ingen av landene egentlig ønsker krig. Pakistanske myndigheter melder om åtte drepte og 35 sårede.
FNs generalsekretær António Guterres uttrykker stor bekymring og ber partene vise tilbakeholdenhet. «Verden har ikke råd til en militær konfrontasjon mellom India og Pakistan,» sier han.
Norsk-pakistanere protesterte mot India-Pakistan-konflikten
Rundt 30 demonstranter samlet seg utenfor den indiske ambassaden natt til onsdag for å protestere mot den eskalerende konflikten mellom India og Pakistan, etter at India angrep flere mål i Pakistan.
Mohsen Raja, leder for Samfunnsengasjerte norsk-pakistanere, forteller at flere demonstranter har familie i de bombede områdene. Han krever at Norge avlyser det planlagte statsbesøket fra den indiske statsministeren 15. mai.
USA og Kina i handelssamtaler i Sveits
USAs handelsminister Scott Bessent og handelsrepresentant Jamieson Greer skal møte Kinas visestatsminister He Lifeng til handelssamtaler i Genève denne uken. He, som er Kinas sjefforhandler, besøker Sveits 9.–12. mai før han reiser videre til Frankrike.
Bessent uttaler at samtalene er viktige for å «gjenopprette balanse i det internasjonale økonomiske systemet» og ivareta amerikanske interesser. De amerikanske representantene skal også møte Sveits' president for å diskutere gjengjeldelsestoll.
Israel sier Hizbollah-leder er drept i Sør-Libanon
En høytstående Hizbollah-leder er drept i et israelsk angrep i Sør-Libanon, ifølge det israelske forsvaret (IDF). Angrepet i Nabatieh-området i går «eliminerte terroristen Adnan Muhammad Sadiq Harb, lederen for logistikkstøtteenheten i Hizbollahs Badr-avdeling, som er operativ i den nordlige delen av Litani-området i Libanon», står det i et innlegg fra IDF i meldingstjenesten Telegram i natt.
Harb hadde ansvaret for å forsyne Hizbollah-avdelinger med våpen og for gjenoppbygging av den Iran-støttede gruppens militære infrastruktur sør for Litani-elven, står det i uttalelsen. IDF beskriver aktivitetene hans som «et åpenbart brudd på avtalene mellom Israel og Libanon».
Inter til mesterligafinale etter spinnvilt drama
Inter er klar for mesterligafinale etter et nytt vanvittig drama i semifinalen mot Barcelona sent i går kveld. Det endte 4-3 etter ekstraomganger i Milano og 7-6 sammenlagt.
Innbytter Davide Frattesi scoret vinnermålet i det 99. minutt. Marcus Thuram kjørte rundt med Ronald Araújo og spilte inn til Mehdi Taremi, som la igjen til Frattesi. Han plasserte ballen iskaldt i lengste hjørne og lot følelsene koke over i feiringen foran fansen i øsregnet.
Keeper Yann Sommer var kanskje den største Inter-helten. Han leverte flere superredninger og avverget blant annet da Lamine Yamal så ut til å ha 4-4 på foten i slutten av siste ekstraomgang.