Nattens viktigste nyheter
Kvinne kritisk skadet i sykkelulykke på Slependen
En kvinne i 60-årene er innlagt på sykehus med alvorlige skader etter en sykkelulykke ved Slependen i Bærum natt til 1. mai. Kvinnen ble funnet i en hekk ved en gangvei av forbipasserende like etter midnatt.
Ifølge innsatsleder helse Thomas Johannesen betegnes kvinnens tilstand som kritisk, opplyser han til Budstikka. Politiet antar at kvinnen har falt på sykkel, men er usikre på når ulykken skjedde.
Livreddende førstehjelp ble iverksatt på stedet før kvinnen ble kjørt til sykehus. Kvinnens pårørende er varslet om ulykken.
Statkraft avbryter hydrogenprosjekt med Nel
Statkraft har kansellert en kontrakt verdt 120 millioner kroner med Nel om produksjon av grønt hydrogen i Mo i Rana. Ifølge Statkraft var det ikke mulig å skape en kommersielt levedyktig modell for prosjektet under dagens markedsforhold.
Avtalen, som ble signert i januar 2023, gjaldt levering av en 40 MW elektrolysørenhet og var del av en større satsing der selskapene hadde mål om 2 gigawatt fornybar hydrogenproduksjon innen 2030.
Prosjektet skapte uro i regjeringen da avtalen ble inngått, og daværende forskningsminister Ola Borten Moe (Sp) kritiserte planene som «lysår unna å være forsvarlig eller fornuftig».
Lilleberg ute av NHL-sluttspillet – klar for VM
Tampa Bay Lightning tapte 3–6 borte mot Florida Panthers onsdag og er ute av NHL-sluttspillet etter 1–4 i kamper. Den norske backen Emil Lilleberg fikk knappe 11 minutter på isen.
Panthers, som også slo ut Lightning i fjorårets sluttspill før de gikk hele veien og vant Stanley Cup, avanserer nå videre i årets NHL-sluttspill.
Lillebergs exit fra NHL-sluttspillet betyr at han nå blir tilgjengelig for det norske landslaget i ishockey-VM i Danmark og Sverige, melder nitten.no.
Trump hevder han forstår renter bedre enn Powell
USAs president Donald Trump påstår at han forstår seg bedre på renter enn sentralbanksjef Jerome Powell. Under et arrangement i Det hvite hus onsdag uttrykte Trump misnøye med Powell og mente han burde kutte rentene.
Trump har gjentatte ganger kritisert Powell og antydet at sentralbanksjefen ikke vet hva han driver med. Presidentens frustrasjon økte etter at Powell tidligere denne måneden signaliserte at banken vil avvente rentekutt inntil de ser effekten av Trumps tollpolitikk.
Meta og Spotify danner lobbygruppe mot Apple og Google
Meta, Spotify, Match Group og flere apputviklere har etablert en lobbygruppe i Washington for å bekjempe det de anser som konkurransehemmende praksis fra Apple og Google, melder Bloomberg.
Koalisjonen vil flytte ansvaret for aldersverifisering fra appene til plattformeierne, og støtte justisdepartementets sak mot Apple. De vil også jobbe for lovgivning som begrenser de to mobilplattformenes dominans.
Garmin, som er blant medlemmene, ønsker at Apple og Google åpner for bedre samspill med tredjeparts maskinvare og programvare. Koalisjonsleder Brandon Kressin påpeker at det ligger styrke i å stå samlet mot selskaper med så mye makt.
USA truer Iran med konsekvenser for houthi-støtte
USAs forsvarsminister Pete Hegseth har sendt en klar advarsel til Iran om at landet vil møte konsekvenser hvis det fortsetter å støtte houthi-militsen i Jemen. «Vi ser deres dødelige støtte til houthiene,» skrev Hegseth på X.
Houthiene, som kontrollerer store deler av Nord-Jemen, har lenge angrepet internasjonal skipsfart i Rødehavet og sendt raketter mot Israel i støtte til palestinerne. USA har siden midten av mars gjennomført nesten daglige luftangrep mot houthi-mål.
To drept i russiske droneangrep mot Odesa
Russland gjennomførte onsdag kveld droneangrep mot flere ukrainske byer, inkludert Odesa og Kharkiv. I Odesa mistet to personer livet og fem ble skadet, mens angrepet forårsaket omfattende skader på boliger, et supermarked og en skole.
I Kharkiv ble en bensinstasjon i sentrum truffet, og branner brøt ut flere steder. Kyiv ble også angrepet like før midnatt, og eksplosjoner ble hørt i Sumy. Luftvernvarsler ble utløst i flere regioner, inkludert Tsjernihiv, Donetsk og Zaporizjzja.