VG: UD mistet kontakten med nordmenn i Gaza

Utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) sier UD har snakket med nordmenn på Gaza, men at det er vanskelig når nettet er nede.Foto: Beate Oma Dahle / NTB Les mer Lukk

I løpet av fredag var det ikke mulig for Utenriksdepartementet å få kontakt med noen av de rundt 200 norske borgerne på Gazastripen, melder VG.

Internettilgangen og mobilnettverket ble fredag slått ut på Gazastripen. Det skjedde samme kveld som Israel varslet en opptrapping av bombeangrepene mot den palestinske enklaven.

– Inntil fredag, før nettet var nede, har vi snakket med dem. Vi vet hvor de er, i den grad de selv vil, og hvordan de har det. Så har vi et team i Egypt som står klare til å ta imot dem, sa utenriksminister Espen Barth Eide til VG fredag kveld.

– De har gjort klar et mottak, der er det bleier, litt klær, tannbørster og sanitetsbind. Men det hjelper jo ikke så lenge vi ikke får dem ut, sa han videre.

Utenriksministeren understreker at situasjonen er frustrerende.