SV vil gi Norges Bank grønt mandat – Ap og Sp sier nei
SVs finanspolitiske talsperson Kari Elisabeth Kaski vil utvide Norges Banks mandat til å inkludere klimahensyn og grønn omstilling, men møter motbør hos de to regjeringspartiene Sp og Ap. Arkivfoto: Stian Lysberg Solum / NTB Les mer Lukk
Kaski synes ikke det er nok at sentralbanken skal ta hensyn til prisvekst og økonomisk stabilitet når styrkingsrenten fastsettes, skriver Dagens Næringsliv.
– Det er på høy tid å gi sentralbanken i oppdrag å jobbe for grønn omstilling av økonomien. Det er den viktigste jobben i norsk økonomi de neste årene, og da må både finans- og pengepolitikken ha det øverst på agendaen, sier SV-toppen.
Arbeiderpartiet og Senterpartiet, som utgjør Støre-regjeringen og er SVs viktigste forhandlingspartnere, er lite lystne på endringen Kaski ser for seg.
– Akkurat nå er det veldig viktig at sentralbanken fungerer som en uavhengig bank som justerer renten og regulerer temperaturen i Norges økonomi. Derfor mener Arbeiderpartiet klimapolitikk og styringen av pengepolitikken må holdes separat, sier Aps Frode Jacobsen.
Også Sps Geir Pollestad er skeptisk til å legge flere elementer inn i mandatet til Norges Bank, men påpeker at dagens mål bidrar til å legge fundamentet for å drive politikk, inkludert grønn omstilling.