Ukrainske flyktninger møtes av militærøvelse i Våler

Materiell og kjøretøy til deler av NATOs hurtige reaksjonsstyrke NRF Very High Readiness Brigade in Norway ankommer Borg Havn i Fredrikstad. Materiellet skal benyttes i militærøvelsen Cold Response 22. Norske Heimevernssoldater sørger for vakthold og sikring i havnen mens materiellet losses fra skip. Rep. soldatene Kristoffer Duenes og Carl Martin Klæth sørger for vaktholdet mens materiellet til den franske brigaden losses. Foto: Geir Olsen / NTB Les mer Lukk

900 flyktninger fra Ukraina skal innlosjeres på Haslemoen leir i Våler i Innlandet kommune. Samtidig foregår Nato-øvelsen Cold Response rett utenfor døra.

– Vi tar det på stort alvor. Det er naturlig at vi gjør en vurdering av hvilke konsekvenser det vil ha for oss, sier oberstløytnant og kommunikasjonssjef Per Gunnar Grosberghaugen i Heimevernet til NRK.

Forsvaret bekrefter at det vil være både stridsvogner, andre militære kjøretøy og øving på krigshandlinger i nærområdet til flyktningmottaket på Haslemoen.

HV-soldater skal også etter planen bo på Haslemoen leir under øvelsen. Samtidig blir leiren på kort varsel tatt i bruk som mottak for ukrainske krigsflyktninger.

– Det er jo en utfordring, sier mottaksansvarlig Kjell Åge Moen.

Både Forsvaret, HV, kommunene og mottaksledelsen jobber nå med å finne ut hvordan dette kan forenes på best mulig måte.

– Det er jo ikke nødvendigvis et problem for flyktninger å se militære. Men det viktige er at de ikke blir utrygge av å se oss, sier Grosberghaugen.

Foreløpig er det ikke gjort noe for å dempe synligheten av militærøvelsen for flyktningene som kommer til Haslemoen.