NRK ut av Kyiv – andre journalister blir igjen

NRK har trukket sine journalister ut av den ukrainske hovedstaden, opplyser utenriksredaktør Sigurd Falkenberg Mikkelsen. VG og Aftenposten blir værende.

Det er reporter Gro Holm og fotograf Gunnar Bratthammer som vært NRKs team i den ukrainske hovedstaden de siste ukene, skriver Medier24.

Russiske styrker er på vei mot Kyiv, og det har vært sammenstøt med enheter inne i byen i løpet av helgen.

VG og Aftenposten har hvert sitt team på tre journalister i Kyiv. I motsetning til NRK har de valgt å bli værende i hovedstaden hvor de bor på et hotell i sentrum. Sjefredaktør i VG, Gard Steiro, sier til avisa Journalisten at det ikke er trygt å evakuere journalistene.

– Vi har to betraktninger nå. Det er viktig å være til stede i Ukraina. Men våre medarbeideres sikkerhet kommer aller først. Teamet har det etter forholdene bra og de har utstyret de trenger for å være der over lang tid. Det er foreløpig trygge omgivelser selv om situasjonen er uforutsigbar, sier Steiro.

Steiro sier det fram til nå ikke har vært mulig å evakuere journalistene på grunn av portforbudet som har vært gjeldende i Kyiv, men at det finnes veier ut av byen.