Ulvejakta fortsetter – tiende ulv skutt i Innlandet
Ulvejakta startet lørdag morgen. Dette bildet er fra 2019. Les mer Lukk
Det opplyser seniorrådgiver Thomas Olstad ved Statsforvalteren i Innlandet til NTB i 12-tida søndag.
Lisensfellingen startet lørdag morgen.
Senere lørdag ble det meldt at hele kvota på åtte dyr i Hornmoen-reviret var felt. I tillegg ble en ulv i Slettås-reviret felt lørdag, og søndag ble en ny ulv tatt. Dermed gjenstår bare ett dyr av kvota på tre i Slettås-reviret.
Alt i alt er det åpnet for felling av 28 ulv i Innlandet og Viken.
Det er så langt ikke meldt om fellinger i de to siste revirene, Bograngen i Innlandet og Rømskog i Viken.
Forsinket ulvejakt
Årets ulvejakt skulle egentlig ha startet 1. januar, men ble utsatt da dyrevernsorganisasjonene Noah, WWF og Foreningen Våre Rovdyr tok saken til retten like før nyttår.
Dyrevernerne fikk medhold i Oslo tingrett, men fredag ble kjennelsen omgjort i Borgarting lagmannsrett, som ga staten medhold. Dermed kunne lisensfellingen starte, bare tre dager før fellingsperiodens utløp tirsdag 15. februar.
Regjeringen har åpnet for å vurdere en forlengelse av fellingsperioden hvis det er behov for det.
SV og Venstre reagerer
Signalene om en mulig forlengelse har fått både SV og Venstre til å reagere.
– Denne jakta er en tragedie. Ulven har status som kritisk truet i Norge, sier SVs miljøpolitiske talsperson Birgit Oline Kjerstad.
Hun mener antall dyr allerede er så lavt at jakta ikke bør gjennomføres i det hele tatt – og iallfall ikke forlenges.
I Østfold ble tre aksjonister bortvist søndag etter å ha forsøkt å stanse lisensfellingen.
Politiet opplyser til NRK at det er kommet inn meldinger om stjålne viltkameraer, limte låser på bommer og veier som er sperret med biler.