Helikopter satt inn for å slukke stor skogbrann i Kvinesdal

En skogbrann har spredt seg til å dekke over 800 mål i Kvinesdal i Agder tirsdag kveld. Helikopter og Sivilforsvaret er satt inn mot brannen.

Brannen startet som en krattbrann i 12-tiden mandag, men har spredt seg voldsomt utover ettermiddagen og kvelden. Terrenget det brenner i, er veldig ulendt, opplyser Agder 110-sentral.

Området ligger ved Øvre Førland i Kvinesdal, langs den gamle europaveitraseen over Kvinesheia, ifølge Fædrelandsvennen.

Skogbrannhelikopter ble innkalt fra Torp lufthavn i Sandefjord, ifølge Agderposten , og er i gang med slukking. Ti personer fra Sivilforsvaret bistår.

– Det er svært tørt i terrenget, og det brenner godt i gress, lyng og greiner. Vi har for øyeblikket en 800 meter bred brannfront. Vinden gjør at brannen sprer seg, sier innsatsleder Mona Stusvik Ellingsæther i Brannvesenet Sør til Fædrelandsvennen.

I 16-tiden var det ikke fare for at brannen skulle true bygninger.