Toåring døde etter påkjørsel i Oslo – mann i 60-årene dømt til fengsel
Et barn omkom i en trafikkulykke på Slemdal 13. januar 2020. Foto: Fredrik Hagen / NTB scanpix Les mer Lukk
Dommen fra Oslo tingrett falt tirsdag denne uken, skriver Aftenposten.
Retten var delt i to. Flertallet med dommerfullmektig Anne Ingeborg Reiestad endte på 60 dagers ubetinget fengsel. Mannen i 60-årene er også dømt til å miste førerkortet i tre år.
Et mindretall ønsket en strengere straff, fordi tiltaltes uaktsomhet fikk katastrofale konsekvenser.
Ulykken skjedde på ettermiddagen 13. januar i fjor på Slemdal i Oslo. Gutten og hans mor gikk på grønt lys da sjåføren, som skulle svinge til venstre i krysset, ikke så dem.
Begge ble truffet av bilen, og gutten fikk så store skader at han døde. Moren fikk brist i ribbein, i tillegg til skrubbsår og hevelser.
Mannen ble trodd på at han ikke så mor og barn før han kjørte på dem, men retten mente likevel at han handlet uaktsomt.
Tingretten påpeker samtidig at siden mannen selv kjørte bilen, hadde han kontroll over hastigheten, og dermed god tid fram mot fotgjengerfeltet.