Regjeringen justerer oppholdsregler på grunn av corona

For å unngå uheldige coronakonsekvenser foreslår regjeringen unntak fra regelen om at permanent oppholdstillatelse bortfaller etter to års opphold i utlandet.

Flere land har som følge av coronapandemien innført reiserestriksjoner og andre tiltak som kan gjøre det vanskelig for utlendinger med oppholdstillatelse å returnere til Norge etter utenlandsopphold.

Det er i den forbindelse at regjeringen nå foreslår midlertidige endringer i utlendingsforskriften.

I dag er det en regel om at permanent oppholdstillatelse faller bort dersom man oppholder seg to år sammenhengende i utlandet.

Regjeringen foreslår et unntak fra denne regelen, samt fra enkelte krav for å kunne få rett til permanent oppholdstillatelse, dersom utlendingen har blitt forhindret fra å komme tilbake til Norge på grunn av coronautbruddet.

Det er foreslått at den midlertidige bestemmelsen varer til 1. juni 2021. Forslaget er nå sendt på høring.