Lasse Kjus: – Mistet en venn altfor tidlig
Lasse Kjus minnes venn og lagkamerat Finn Christian Jagge. Foto: Lise Åserud / NTB scanpix Les mer Lukk
– Vi hadde en samling i går, alpintfamilien, som var veldig fint. Alle fikk delt gode minner og gode historier om Finn Christian og fortalt hva han har betydd for dem og oss. Det var utrolig fint å minnes han på den måten, sa Kjus etter bisettelsen i Nordstrand Kirke.
Finn Christian Jagge døde etter akutt sykdom, 54 år gammel. Kjus beskriver den tidligere lagkameraten som viktig for egen utvikling.
– Som klubbkamerat så var han såpass mye eldre enn meg, men som kamerat på landslaget så var han og Ole som tospann veldige viktige for meg, min karriere og min vei fram. De la lista og viste oss veien for hva som skulle til, sa Kjus og fortsatte:
– Finken var som idrettsutøver kompromissløs og tøff, det var vanskelig å komme på hans nivå. Som person var han alltid raus og mild. Han var en flott person som mange vil savne.
– Det er vanskelig å si noe voldsomt mye her i dag. Jeg mistet en venn. Det er altfor tidlig.