Helsedirektoratet ber om at drastiske tiltak videreføres
Your browser doesn't support HTML5 video.
Helsedirektoratet ber om at drastiske tiltak videreføres Les mer Lukk
– I dag er målet vårt å slå ned coronaepidemien så langt vi kan, sa helsedirektør Bjørn Guldvog på en pressebrifing tirsdag.
Han har nå anbefalt regjeringen å videreføre alle smitteverntiltak som er innført, og som statsminister Erna Solberg (H) har kalt de mest inngripende tiltakene Norge har hatt i fredstid.
Det overordnede målet er at hver person som får coronaviruset i Norge, i gjennomsnitt smitter færre enn én ny person. Da vil smitten over tid gå tilbake.
– Det er et krevende mål å oppnå, men vi kan ikke gi det opp i dag, sa Guldvog.
Anbefaler videreføring
I utgangspunktet vil regjeringens smitteverntiltak utløpe torsdag. Helsedirektoratet anbefaler nå at de videreføres.
Det betyr:
* Fortsatt stenging av skoler og barnehager. Her åpner Helsedirektoratet for enkelte justeringer, spesielt opp mot sårbare barn.
* Fortsatt stenging av virksomheter som ikke kan følge myndighetenes pålegg om smittevern. Det omfatter blant annet fysioterapeuter, kiropraktorer, optikere, fotterapeuter, logopeder og psykologer.
* Fortsatt stenging av arrangementer, treningssentre, svømmehaller, frisører, hudpleie og lignende.
* Helsepersonell som jobber med pasientbehandling, forbys fortsatt å reise til utlandet.
* Personer som ankommer Norge, skal oppholde seg i karantene i 14 dager.
* Personer som har hatt nærkontakt med smittede, skal være i karantene i 14 dager.
* Personer som er mistenkt smittet eller bekreftet smittet, skal oppholde seg i isolasjon.
* Alle helseinstitusjoner skal gjennomføre adgangskontroll og alminnelig besøksstans.
Oppdaterte scenarioer
Bakteppet er oppdaterte scenarioer fra Folkehelseinstituttet som viser at antall smittede kan øke svært raskt hvis Norge lemper på tiltakene nå.
Med få eller ingen effektive tiltak kan det bli snakk om opptil 223.750 smittede innen 13. april, ifølge FHI-scenarioene.
I en slik situasjon kan opp mot 4.260 personer trenge innleggelse på sykehus, med 580 som trenger intensivbehandling.
– De neste ukene blir utfordrende for alle, men hvis vi lykkes, vil vi kunne lette på tiltakene om noen uker og sakte, men sikkert vende tilbake til normalen, sa Guldvog.
Hans håp er at de første justeringene kan komme etter påske.