Enighet om ny reindriftsavtale
Reindriftsnæringen får 13 millioner mer i årets avtale. Foto: Tore Meek / NTB scanpix Les mer Lukk
Avtalen som er forhandlet fram mellom Norske Reindriftsamers Landsforbund (NRL) og staten, gjelder for perioden 01.07.2019 til 30.06.2020.
– Dette er en svært god reindriftsavtale. Den legger opp til at vi skal fortsette å styrke og utvikle reindriftsnæringen som en markedsrettet, bærekraftig næring i årene fremover, sier landbruks- og matminister Olaug Bollestad.
Årets avtale styrker også velferdsordninger gjennom økte satser for tidligpensjon, heter det i en pressemelding fra Bollestads departement. Samtidig etableres det et pilotprosjekt for å bedre helse-, miljø- og sikkerhetsarbeidet i reindriften.
– Økningen av satsene i tidligpensjon vil bidra til raskere generasjonsoverganger. Dette er et viktig strukturtiltak. I tillegg er en satsing på helse, miljø og sikkerhet viktig for å redusere ulykker i næringen, sier hun.