Trump får FN-kritikk for å spre journalist-hat
President Donald Trump har kommet med utallige utfall mot medier og journalister. Foto: AP / NTB scanpix Les mer Lukk
Zeid viser blant annet til den amerikanske presidentens mange og krasse utfall mot medier som CNN, New York Times og Washington Post.
I en tale i Arizona nylig omtalte Trump journalister som «uærlige mennesker» som «ikke liker landet vårt».
– Det gjør enorm skade når han omtaler disse nyhetsorganisasjonene og enkelte journalister som «falske». Jeg må spørre; er ikke dette en oppmuntring til andre om å angripe journalister, spør Zeid.
– La oss nå anta at en journalist fra en av disse nyhetsorganisasjonene kommer til skade, vil ikke presidenten da ha ansvaret, spør FNs høykommissær for menneskerettigheter.
– Jeg mener at det vil være snakk om tilskyndelse, sier Zeid, som anklager Trump for å ha skape en ond sirkel av «tilskyndelse, frykt, selvsensur og vold».
Trumps mange utfall mot medier og journalister har også oppmuntret andre land til å slå ned på mediene og innskrenke pressefriheten, mener Zeid.
– Demoniseringen av pressen er giftig fordi det får konsekvenser andre steder, sier han.