Brende returnerer ulovlig innført statue til Myanmar
Utenriksminister Børge Brende (H) skal i juli til Myanmar for å levere en statue som eksperter mener stammer fra landet. Foto: Tore Meek / NTB scanpix Les mer Lukk
Ifølge NRK er det en stor økning i antall beslag av kulturgjenstander forsøkt innført i Norge.
– Vi ser en økning av kulturminnekriminalitet, som er ganske alvorlig fordi det handler om folks og lands kulturminner, identitet og kulturarv. Derfor er det viktig at vi gjør en jobb for å få den brakt tilbake til opprinnelseslandet, kulturminister Linda Hofstad Helleland (H).
Den 93 kilo tunge buddha-statuen, som ble stoppet i tollen, ble kjøpt av en nordmann i Thailand i 2011. Selgeren manglet nødvendig autorisasjon for å drive antikvitetshandel. Siden da har norske myndigheter jobbet med å finne ut hvor statuen tilhører og eksperter kom fram til at det mest sannsynlig var fra Mandalay-regionen i Myanmar.
I juli setter Brende seg på et fly med statuen selv om verdien anslås mellom 20.000 og 70.000 kroner.
– Det er for å statuere et eksempel, sier kulturministeren.
Politioverbetjent Kenneth Didriksen i Økokrim advarer om at hvis man føler man gjør et røverkjøp, så er sannsynligheten stor for at det er nettopp det.