Vil straffe likes på truende innlegg
Jeg tenker særlig på tilfeller hvor det som likes er en uttalelse om at noen burde voldtas eller drepes, sier Rune Berglund Steen, leder i Antirasistisk Senter. Foto: Vidar Ruud / NTB scanpix Les mer Lukk
Å gi tommelen opp for hatefulle og truende innlegg i sosiale medier bør kunne straffes mener Antirasistisk Senter og Sosialistisk Ungdom.
Å trykke liker på et hatefullt eller truende innlegg i sosiale medier er ikke straffbart i Norge i dag. Det vil Antirasistisk Senter og Sosialistisk Ungdom gjøre noe med.
– Men terskelen bør være høy. Jeg tenker særlig på tilfeller hvor det som likes er en uttalelse om at noen burde voldtas eller drepes, sier Rune Berglund Steen, leder i Antirasistisk Senter til NRK.
Også Sosialistisk Ungdom (SU) skulle gjerne sett at det ble straffbart å like hatefulle ytringer og trusler.
– I verste fall kan dette sees på som en oppfordring til vold, sier Andrea Sjøvoll, leder i SU.