Varselskudd mot streikende havnearbeidere på Sri Lanka
Det japanske skipet har blitt holdt igjen i den internasjonale havnen i Hambantota sør på Sri Lanka i fire dager. Væpnet personell fra marinen tok seg inn i havnen fra sjøsiden lørdag og skjøt varselskudd for å spre folkemengden.
Demonstrantene har hindret et japansk biltransportskip fra å forlate havnen, noe som blir ansett som «sjørøveri», opplyser marinens talsmann Akram Alavi. Etter at marinen grep inn, seilte det japanske skipet videre mot Oman.
Det er ikke meldt om skadde etter hendelsen. De streikende er midlertidig ansatte havnearbeider, som krever å bli fast ansatt. De startet sin protest mot det statlige havneselskapet tirsdag. De frykter for jobbene sine ettersom myndighetene vurderer å la et kinesisk selskap kjøpe 80 prosent av landets havnevirksomhet, som for tiden går med store tap. (©NTB)