Britisk avis: – Bevis knytter Russland til drapet på Litvinenko
ENKEN: Marina Litvinenko, enken etter tidligere russiske etterretningsagenten, har bedt NSA om å offentliggjøre informasjonen som angivelig knytter russiske myndigheter til drapet på ektemannen. NSA sier de verken kan bekrefte eller avkrefte at informasjonen eksisterer. Foto: Luke MacGregor / Reuters / NTB scanpix Les mer Lukk
Elektronisk kommunikasjon mellom personer i London og Moskva ble fanget opp av etterretningsorganisasjonen NSA i tidsrommet da Litvinenko ble forgiftet i 2006, ifølge avisens kilder.
Det amerikanske etterretningsmaterialet skal ha overbevist britiske myndigheter om at Litvinenko ble utsatt for en «statlig henrettelse». Men NSAs opplysninger er angivelig ikke mulig å bruke i retten.
Russiske myndigheter har avvist at de sto bak drapet på Litvinenko, som jobbet for den russiske etterretningstjenesten FSB før han fikk asyl i Storbritannia. Mens han var bosatt i London, anklaget han Russland og landets hemmelige tjenester for terrorisme og andre alvorlige forbrytelser.
Britiske myndigheter har bedt om å få utlevert to tidligere russiske etterretningsagenter som er mistenkt for drapet på Litvinenko. Anmodningen er blitt avvist av Russland.
En ni uker lang britisk gransking av drapet begynner i Londons High Court neste uke.