Tidligere amerikansk politisk stjerne for retten
DRAS FOR RETTEN: John Edwards, tidligere senator for Demokratene, stilles for retten tiltalt for misbruk av innsamlede valgkampmidler. (Foto: NTB scanpix) Les mer Lukk
Tiltalen i seks punkter lyder blant annet på underslag av over 5 millioner kroner fra valgkampkassen.
Pengene benyttet Edwards for å skjule sitt utenomekteskapelig forhold til Rielle Hunter, som også var gravid med ham da senatoren forsøkte å bli demokratenes presidentkandidat i 2008.
Kreftsyk kone
Edwards daværende kone Elizabeth Edwards, som han hadde tre barn med, var på samme tid kreftsyk.
Les også: - John Edwards kan bli tiltalt
Aktor i saken tegnet et svært lite flatterende bilde av den tidligere presidentkandidaten da saken mot ham åpnet mandag.
David Harbach stemplet Edwards som en løgner som gjorde alt for å opprettholde bildet av seg selv som den perfekte ektemann og familiefar.
– For å opprettholde dette bildet gjorde Edwards det han alltid har gjort, han benektet, bedro og manipulerte, sa Harbach i sin åpningsprosedyre.
Syndet
Edwards forsvarer medga at den tidligere presidentkandidaten ikke var perfekt, men mente at han ikke dermed var kriminell.
– John Edwards kan ha syndet, men det er ingen føderal forbrytelse, sa forsvareren Allison Van Laningham, som også minnet om hvilket ydmykende fall demokraten opplevde i full offentlighet.
Les også: Elizabeth Edwards døde av kreft
Ifølge tiltalen brøt den tidligere senatoren loven da han mottok ulovlige valgkampbidrag fra velstående venner, for deretter å bruke store beløp på elskerinnen.
Edwards ble tvunget til å innrømme forholdet til Rielle Hunter i 2008, og han måtte samtidig gi opp kampen om å bli demokratenes presidentkandidat.
Først i 2010 innrømmet han å ha barn sammen med Hunter. Noen måneder senere døde Elizabeth Edwards.