- Mistenkt for tidligere kidnapping

Forloveden til norske Sven Erik Berger skal være mistenkt for et tidligere forsøk på barnekidnapping.

Samtidig hevder flere vitner at paret har vanntett alibi.

Tirsdag ble Karen Esdrelon (24) tiltalt for kidnapping og drap på den filippinske skolejenta Ellah Joy Pique (6), sammen med norske Sven Erik Berger (49). Ifølge Aftenposten.no mistenker politiet på den filippinske øya Cebu at hun kan stå bak et annet kidnappingsforsøk tidligere.

Dette skal ha skjedd noen uker før Pique ble bortført og drept tirsdag i forrige uke.


- Det er en ny utvikling i saken hos politiet i Mandaue (en annen by på øya Cebu) der det kan komme anklager kun mot Esdrelon. Hun anklages for et kidnappingsforsøk, sier politiinspektør Lamberto Hibaya i Cebu City politidistrikt til Aftenposten.no.

- Identifisert

Den nye anklagen skal ha blitt registrert mandag.

- Offeret har identifisert henne. Saken er fremdeles under etterforskning, sier Lambert til Aftenposten.no.

Politiet i Cebu City samarbeider nå med politiet i Mandaue for å etter eventuelle sammenhenger mellom de to sakene.

Esdrelon avviser at hun har noe med kidnappingsforsøket å gjøre.

Både Esdrelon og Berger nekter for å ha kidnappet og drept Ellah Joy Pique. Deres advokat sier de har alibi for gjerningsøyeblikket, og at han er overbevist om at saken ikke vil komme for retten.

Alibi

VG Nett melder at overvåkingsbilder fra Hotel Waterfront viser Berger og Esdrelon sjekke inn i tidsrommet da Ellah Joy Pique forsvant.


- Jeg har sett gjennom overvåkningsbildene og kan bekrefte at paret sjekket inn klokken 16.45 tirsdag 8. februar, sier sikkerhetsansvarlig ved hotellet, Jonathan F. Ho, til VG Nett.

Paret hevder også at de befant seg ved Norwegian language school i Cebu i tidsrommet da Pique ble kidnappet. Språkskolen ligger flere mil unna stedet der 6-åringen ble bortført.

En anonym representant for skolen bekrefter overfor Aftenposten.no at paret var på skoleområdet i tidsrommet 15.15-16.10. Pique ble ifølge politirapporten kidnappet omkring klokken 16.

Skolerepresentanten sier til avisen at han selv, en lærer, to studenter, en resepsjonist og en vakt gir paret alibi.

Livstid

Paret risikerer livstid om de blir funnet skyldige. Paret er siktet for bortføring og drap, og har fått en frist på sju dager til å bevise sin uskyld.

Paret hevder politiet har forvekslet dem med noen andre. Nordmannen har tidligere forklart at han og hans 24 år gamle forlovede oppholdt seg i Cebu City på det tidspunktet da den seks år gamle jenta ble kidnappet, melder NTB.

Cebu City ligger en times kjøretur unna stedet der jenta skal ha blitt kidnappet.

Etter at seksåringen ble bortført ble det laget fantomtegninger av kidnapperne. Basert på disse tegningene ble paret pågrepet på den internationale flyplassen på Cebu sent fredag kveld.

Lesernes kommentarer

"Bananrepublikk-justis" på Filipinene

Etter de siste opplysninger (VG nett) bør kanskje ambassaden i Manilla komme sterkere på banen! Hvor er norske myndigheter????????

Babanrepublikk-justis på Filippinene

Det er nok helt klart et råttent og gjennomkorrupt politi der nede, men å hevde at norske myndigheter ikke gjør noe er galt. Norske myndigheter har ikke opplysningsplikt overfor media om hva de driver med i slike saker. Og jeg vet såpass om lignende saker at norske myndigheter som oftest jobber svært mye for nordmenn som har havnet i trøbbel forskyldt eller uforskyldt i utlandet.
La oss håpe disse to kommer seg ut av dette fortest mulig, de kan da vel umulig være skyldig.....?

Etterforskning?

Denne saken synes å være en oppfølger til Kongo-saken, om enn noe forskjellig.
Kan ikke norske myndigheter arbeide litt mer for å opplyse politikere og myndighetspersoner i diverse utland om hvordan et lands innbyggere skal behandles? God utviklingshjelp tror jeg.
Ikke alt går på skinner her i landet heller; justismord forekommer. Men tilfeldige arrestasjoner basert på ønske om å presse penger ut av folk forekommer vel ikke?
Men UD må skjerpe seg og bruke store bokstaver ovenfor filipinske myndigheter for å tilgang til sakens dokumenter og ikke minst forlange at de arrestertes foklaringer sjekkes opp. Er tegningene gode nok?
Dersom det bevises uten tvil at de er skyldige må de naturligvis ta sin straff. Men etter en rettferdig rettsak uten økonomiske undertoner. (Ref. Kongo).
Tegningene ligner vel veldig mange der nede, også hvite!

Ja, desverre...

Tenkte på Kongo jeg også, her har man en lokal politisjef som ENDELIG har fått sjansen å vise seg fram. Om det f.eks VG skriver om denne saken stemmer, så burde denne kanskje tatt barneskolen slik at han lærte å regne !!

Banan republikk

Har vært litt rundt på kloden, både som sjømann og senere som turist.Har vært to år på filipinene og hovedregelen alle plasser er:"If you get in trouble,DON'T CALL THE POLICE".
Alle som er involvert i denne saken, politi, familie og andre, alle er ute etter få noen peso ut av dette uansett om nordmannen og forloveden er skyldig eller ei! Sånn er det bare!

Skummelt

Jeg har eiendom på Cebu og hadde tenkt å bygge og bo der, er gift med en filippinsk dame. Har bodd tilsammens 6 år på filippinene men nå er jeg meget skeptisk til å reise nedover igjen. Det er jo helt villt at slikt går an, at politiet kan få lov å holde på slik. Jeg burde ikke vært overrasket, for jeg vet at politiet er de man må være mest redd for i det landet, de driver med pengeutpressing i stor stil. Men at de kan holde på slik som de har gjort nå, med mange pressefolk tilstedet er bare helt hinsides utrolig idioti. Men de er vant til at de kan gjøre som de vil uten tanke på å finne ut sannheten, ingen investigering. Jeg antar at de forventer penger under bordet for å slippe de uskyldige fri, vanlig praksis på de trakter. De norske myndighetene burde virkelig sette press på de filippinske myndigheter for å få ryddet opp i dette gjennomkorrupte politiet.
Finnes det noen støttegruppe på facebook for Hr. Berger m/forlovede?

Ja,veldig skummelt...

Har selv vært mange ganger på Phil. både som turist ,og har dertil delvis i perioder bodd i utkanten av byen Cebu. Jeg har sett mange rystende hendelser, deriblant et narkodrap utført med pistol på nært hold.
En gyllen regel : Merker du at det er opptøyer på gang der du ferdes,se og kom deg vekk fortest mulig. En hvit mann er et ettertraktet bytte der nede pga. av at her kan det være penger å tjene... Staten er gjennomkorrupt,også politiet. 'A la Kongo...

Korrupsjon

Dette er helt opplagt et forsøk på å få penger fra den norske mannen på en eller annen måte. Går det ikke å ta han personlig, så finner de på noe annet mot kjæresten hans. Et visst pengebeløp under bordet, så vil hele saken løse seg. Et land fortært av korrupsjon dessverre.