
Kvinne henrettet for drap i Iran
Khadijeh Shahla Jahed ble henrettet ved henging i Evin-fengselet i hovedstaden Teheran, ifølge nyhetsbyrået ISNA.
Saken hennes har fått betydelig oppmerksomhet gjennom flere år, siden hun var dømt for drapet på kona til den tidligere iranske landslagsspilleren Nasser Mohammad Khani. Også Jahed hadde et forhold til Khani, og de to var såkalt midlertidig gift.
Jahed innrømte først drapet, men sa senere at hun var blitt presset til å tilstå et drap hun ikke hadde begått.
Iran Human Rights melder at det var familien til kvinnen som Shahla Jahed angivelig skal ha drept, som dro stolen under henne og fullbyrdet dødsstraffen.
- Det er ledelsen i det iranske regimet som er ansvarlig for Shahlas henrettelse og alle andre henrettelser i Iran. Det faktum at henrettelsen ble utført av familien, av de fornærmede, viser en barbarisk side av den iranske loven, sier talsmann for Iran Human Rights, Mahmood Amiry-Moghaddam, til egne sider i dag.
- Mine tanker går til Shahlas familie og alle mennesker verden rundt som har jobbet mot henrettelsen av henne i de siste årene. Shahlas henrettelse er en påminnelse om hvor barbarisk denne straffen er og den bør inspirere oss til å jobbe enda hardere for å avskaffe dødsstraff en gang for alle, fortsatte talsmannen.
VG Nett skriver at de har vært i kontakt med Utenriksdepartementet, som sier at man vil komme tilbake med en eventuell uttalelse om henrettelsen onsdag formiddag.
Les også: Iran: - Ashtiani blir ikke henrettet nå

Tooji gratulerer Sverige
Sverige vant - Norge på siste
Drillo-statistikken sprakk i jubileumskampen
Lesernes kommentarer
Jan thomas Johansen
1. desember 2010 - 9:32
Henrettet i Iran
Inger Johanne Gullbrå
1. desember 2010 - 9:55
Du skal ikke tåle.......
Ingar R Henden
1. desember 2010 - 10:06
Har vi vondt av det?
Thor Johnsen
1. desember 2010 - 10:48
Nemleg!
Odd Johannessen
1. desember 2010 - 11:24
Utrolig usympatisk
Håper disse religiøse lederne i Iran en dag får straffen sin.
Helge Dahl
1. desember 2010 - 11:56
Problematisk
Ellen Schiøtz
1. desember 2010 - 9:53
Muslimske forhold i andre land
Kenneth Wulff
1. desember 2010 - 10:11
Så du TV 2
Det muslimske brorskap er på vei inn, og deres uttalte mål er akkurat det du sier.
Så stakkars barnebarn.
May Liv Polat
1. desember 2010 - 10:39
Jeg håper at svært mange så
Kenneth Wulff
1. desember 2010 - 10:43
Ja du har rett May.
Håkon Albert Olaussen
1. desember 2010 - 11:03
Flertall
Jan-Ove Lorentzen
1. desember 2010 - 13:19
Muslimer
Edvard Oker
1. desember 2010 - 10:15
50 år
Kenneth Wulff
1. desember 2010 - 10:24
Har du en offisiell statistikk
Den statistikken vil jeg gjerne se, i så fall.
Edvard Oker
1. desember 2010 - 12:06
Misforståelse
Lorentz Hanssen
1. desember 2010 - 13:09
Har du en offisiell statistikk
Den statistikken vil jeg gjerne se, i så fall.
Ble det bedre nå? :))
Edvard Oker
1. desember 2010 - 13:49
Meningsmåling
Lorentz Hanssen
1. desember 2010 - 14:08
Happy..
Da må de vel ha følt at de ivertfall var et stykke på vei...eller?? :))
Birger Meinhardt
1. desember 2010 - 22:28
Meningsmåling
Kenneth Wulff
1. desember 2010 - 15:31
Jeg leser langsomt,
Frank Thørn
1. desember 2010 - 16:16
!!!!!!
Kjerstin Elveland
1. desember 2010 - 10:18
Iran
Kenneth Wulff
1. desember 2010 - 10:23
Ramaskrik??
Dersom jeg tolker det der riktig, så ble hun da langsomt kvalt, ikke hengt slik man vanligvis henger mennesker (brukken nakke), og da ble det plutselig like barbarisk som steining samt andre litt muslimske måter å ta liver av folk på.
Ingar R Henden
1. desember 2010 - 12:32
Mobilkraner
Kenneth Wulff
1. desember 2010 - 10:46
Kjerstin???
I USA er det så langt jeg kan se 59 i år.
Kina har vel rundt de 1000 eller enda fler.
Thor Johnsen
1. desember 2010 - 10:52
Kenneth
Kenneth Wulff
1. desember 2010 - 10:54
Har jeg da vel ikke skrevet
DET HAR JEG IKKE SKREVET!
At du tolker som du vil gjør du selvfølgelig, men det blir så feil.
Odd Korsnes
1. desember 2010 - 12:08
nei det har du ikke
Kenneth Wulff
1. desember 2010 - 15:12
Odd.
Hender, føtter, ører, nese, steining, langsom kvelning.
Og for å hoppe til Kina, nakkeskudd som ikke ødelegger indre organer, rett på opperasjonsbordet, ut med organene salg på åpent marked.
Sett i forhold til slikt barbari, så er nok en "renslig" henrettelse å foredra.
Så mener jeg nok at det enkelte land må ha rett til å ha sin egen lovgivning, av det følger at dersom de velger å ha dødsstraff så er det vel egentlig en sak for det aktuelle landet.
Vi kan nok protestere, men menneskerett står ikke særlig høyt i kurs, selv i mange av landene som ikke har dødsstraff.
Odd Korsnes
1. desember 2010 - 15:49
Kenneth