Den syv år gamle chihuahuaen Momo er ferdigutdannet som politihund. (Foto: Reuters / Scanpix)

Dette er en politihund

Chihuahuaen Momo er ferdigutdannet politihund i Japan.

Som første chihuahua i Japan, og kanskje i verden, uteksaminerte Momo seg fra politihundskolen denne uken.

Den brune og hvite lille hunden var en av de 32 hundene av totalt 70 påmeldte, som klarte testene som kreves for å få bli med i «søk og finn»-hundetroppen.

- Enhver hunderase kan melde seg på kurs for å få være med i denne gruppen, sier en talsmann for politiet i Nara, Japan, ifølge Reuters.

Men han legger til at det var overraskende å se en chihuahua på kurset.

Momo skal nå brukes til redningsoperasjoner i forbindelse med for eksempel et jordskjelv. Man håper at hun i en slik situasjon kan ha fordel av sin lille kropp og komme til der større hunder ikke gjør det.

Chihuahua er verdens minste hunderase og voksne hunder kan ha en kroppsvekt på så lite som 0.5 kilo. Idealvekten er imidlertid 1-2 kilo.

Les flere nyheter på ABC Nyheters forside.

Lesernes kommentarer

Redningshund

Det har hvert en ruinettersøks godkjent chihuahua i vårt naboland sverige for en del år siden.
Så at små hunder ikke kan brukes til noe er bare hunde eierens mangel på fantasi.

Dette er en politihund

Hvem ville tro det?
Den burde kanskje søke jobb hos det hemmelige politiet.

Chihuahua?

Hmm. Ikke nå stor sak, men suns nå herre ligne mer på en pappillon æ da.

Chihuahua

Chihuahua og pappilon kan bli veldig like !

Nei så søtt..

Og så praktisk.. Politiet kan bare ha den i lommen og ta den fram når de trenger den, isteden for større hunder som må ha bånd, og egne hundepatruljebiler mm.