Sjelden sopp bak mystisk massedød i Kina
I 30 år har flere hundre landsbybeboere i Yunnan-provinsen blitt rammet av en plutselig død, midt i regnsesongen (fra juni til august).
En fem år lang etterforskning har nå endelig gitt resultater.
Forskere ved det kinesiske folkehelseinstituttet i Beijing har funnet ut at dødsfallene skyldes en giftig sopp, hittil ukjent for de fleste vitenskapsmenn.
Soppen, som går under navnet «Lille Hvite», ble i 2008 funnet i hjemmene til flere av dem som har dødd av plutselig hjertestans, også kjent som mysteriet «Yunnan Sudden Death Syndrome».
Yunnan-provinsen er et kjent område for villsopp, og mange selges til utlandet for en høy pris.
Rundt to tredjedeler av ofrene fikk symptomer som hjertebank, kvalme, svimmelhet, kramper og tretthet i timene før de døde. Forskerne omtaler dette som klassiske tegn på forgiftning.
- Vi har hørt utrolige historier om folk som falt døde om midt i en samtale, sier Zhang Shu, en kardiolog som deltok i studien, til Science magazine.
Familiene som lever av å selge sopp i området spiser soppen fordi den ikke har noen kommersiell verdi – den er liten, og blir fort brun etter at den er plukket, skriver BBC.
En kampanje som advarer folk mot å spise soppen har redusert antall dødsfall dramatisk.
Så langt i år har ingen dødd av den farlige soppen.


– Solum Larsen skjenket 17-åringen
Utsikten fra norsk kirke skaper konflikt i USA