Christian Larsen er rådgiver fra UD og besøkte Joshua French og Tjostolv Moland i fengslet i Kisangani søndag. Larsen skal følge rettsaken mot de to drapsdømte nordmennene som etter planen skal starte tirsdag. Foto: Heiko Junge / Scanpix

Vil bli ferdige

Utenriksdepartementet har fått bekreftet at den nye rettssaken mot Tjostolv Moland og Joshua French starter tirsdag. De to sier til NTB at de er lei og vil ha det hele overstått.

– Vi vil bare bli ferdig med det hele. Vi må se hva som skjer, men som advokatene våre sier, det er ikke noe fungerende rettssystem her i Kongo, og det er derfor knapt noen vits i å forholde seg til det, sier French.

Les også:- UD for svake i Kongo

Han bekrefter at de vurderer å godta en eventuell ny dom slik at norske myndigheter kan starte prosessen med å få til en soningsoverføring slik at de kan komme hjem.

– Det spennende da blir hva som skjer i mellomtiden. Det blir vanskelig for Justisdepartementet og Utenriksdepartementet å forhandle med myndigheter det er uvisst hvordan man skal forholde seg til, sier French.

Vet at Norge er rikt

Han viser til at det er mange med egne interesser som prøver å få penger ut av alt, og at man vet i Kongo at Norge har penger.

– Vi får håpe de får det til, ellers blir vi bare værende her, sier Moland der de to sitter ved et lite bord i cellen som de har leid i fengselet.

Les også: - Bevis på et inkompetent rettssystem

De to ble i fjor dømt til døden for spionasje og drap på sjåføren sin, men etter at de anket, opphevet høyesterett dommen og sendte saken tilbake til den militære domstolen i Kisangani til ny behandling.

Moland og French håper den nye rettssaken blir roligere og mindre av et sirkus enn de tidligere rundene, som til stadighet ble avbrutt av lange pauser og opphold.

Bekreftet

UD-rådgiver Christian Larsen, som kom til Kisangani fredag for å følge rettssaken, sier til NTB at han har fått bekreftet fra både sjefen for den militære domstolen og domstolspresidenten at saken begynner tirsdag.

Domstolspresidenten sa til ham at de tar sikte på å kjøre stramme tøyler så rettssaken ikke drar ut i tid. Flere nye dommere er allerede kommet fra Kinshasa.

Les også: Dommerne mangler

Myndighetene har leid et kulturhus, som til daglig fungerer som kino, til den nye rettssaken. De fikk ikke bruke det franske kultursenteret lenger siden de ikke har betalt leien fra de to første rettssakene.

Selv om de stadig må forholde seg til nye journalister som vil besøke dem, tar de høflig imot i cellen i et hjørne av fengselsgården, der det kryr av fanger som ikke har noe å gjøre, flere av dem med barn på slep.

Endelig utenfor

Etter mange måneder uten å få slippe ut av det primitive fengselet i sentrum av Kisangani, ser French og Moland fram til rettssaken, også fordi det blir første gang på lenge de får se verden utenfor med gateliv, trafikk og andre mennesker enn medfangene.

– Det hardeste her er sykdom og vold. Det er bråk, mas og trusler døgnet rundt. Man får aldri sove ordentlig, sier de og forklarer at folk i Afrika har mye mindre privatsone rundt seg enn vi er vant til i Norge.

Les også:  Drapsbilen solgt og omlakkert

Like før har han brølt til noen utenfor at de skal skru ned volumet på en bråkete radio.

De har ordnet seg med hjelpere og en pålitelig mann som handler for dem utenfor fengselet, og de sier de greier å følge med på hva som skjer i verden og med saken deres gjennom kontakt utenfor og det de snapper opp innenfor murene. (©NTB)

Lesernes kommentarer

Skal tro hva som egentlig

Skal tro hva som egentlig skjedde i saken de to er anklaget i. Kan ikke huske å ha hørt om ett eneste håndfast bevis på at de er skyldige. Jeg er sikker på at alle de innvolverte på Kongolesisk side har lønnen sin fra norske bidstandspenger. Det er på tide at Norge vurderer sitt forhold til Kongo når vi ser hvordan de utfører en rettssak overfor norske statsborgere. Kongo er et ikke-land sett med vestlige øyne.

Vil bli ferdig ?????

Hva hadde de engentlig å gjøre der nede i Kongo.? De klager på soningsforhold, kanskje noe de burde ha tenkt på før de reiste dit. Gamle og syke som strander i utlandet får ikke hjelp i det hele tatt.
Disse to har skaffet den Norske stat en utgift på mange millioner kroner alle rede..

Utgifter.

Hvet du hvor mange millioner den Norske stat har hatt av utgifter?????

Bli ferdig.

Får håpe alt ordner seg så snart som mulig, ufattelig at noen enda driver og gnåler om hva de gjorde der nede. Og hva de koster den norske stat. Får håpe de kommer seg hjem og får solgt rettighetene til et solid filmselskap, bokforlag, etc etc. Og tjener seg søkkrike på dette. Jeg kan ta på meg rollen som den som skjøt sjåføren.. Og jeg kjenner en psykho lenger borti her som kan ev ta rollen som Dommer. Lykke til gutter !

Enig

Vil bare si meg enig med Harry, "vi er mange med den oppfatningen"
"Gutta er kapra, av en gjeng med pirater".Vi ønsker de Lykke til !

Ferdig ?????

Helt enig bli ferdig med rettsaken og la dem starte soninga si der nede ja ikke her, her har dem ikke gjort noe.

Hvorfor

Jeg lurer jo fremdeles på hvorfor de skulle leke "soldater" i Kongo!?