Inngår rammeverksavtale med Darfur-opprørere

Sudans regjering og en opprørsgruppe i Sudan, Frigjørings- og rettferdsbevegelsen, undertegnet torsdag et rammeverk for en fredsavtale, samtidig som samtalene med den større Rettferd- og likhetsbevegelsen (JEM) ser ut til å vakle.

Avtalen om våpenhvile og samtaler ble undertegnet i Doha av Ghazi Salahuddin, en rådgiver til Sudans president Omar al-Beshir og lederen for bevegelsen, El-Tijani El-Sissi.


- Dette er et viktig skritt som vil tilskynde fredsinnsatsen i Darfur, sa Sudans visepresident Ali Osman Taha, som var til stede ved undertegningen av avtalen, som har blitt meklet av Qatar.

- Vi gjentar den sudanske regjeringens forpliktelse til å fortsette samtaler etter rammeverksavtalen.

Avtalen med alliansen av utbrytergrupper fra opprørsbevegelsen, som ble dannet forrige måned, kom etter at en tidsfrist satt for samtaler mellom Khartoum og den større opprørsgruppen JEM passerte uten en avtale mandag.

Målet ble satt av en rammeverksavtale ført i pennen forrige måned og hyllet av det internasjonale samfunnet som et viktig skritt i retning av å bringe fred til Darfur, men samtalene har siden støtt på vanskeligheter.

Sudanske myndigheter arresterte på ny 15 medlemmer av JEM onsdag etter å ha løslatt dem etter den skjøre våpenhvilen.

En viktig opprørsgruppe, den Sudanske frigjøringshæren til Abdelwahid Nur, har så langt nektet å føre samtaler med regjeringen og hadde harde sammenstøt med hæren på det fruktbare Jebel Marra-platået i hjertet av Darfur tidligere denne måneden.

Siden etniske minoritetsopprørere først reiste seg mot den arabiskdominerte regjeringen i Khartoum i 2003 har konflikten i Darfur krevd omkring 300.000 liv og drevet 2,7 millioner mennesker på flukt, ifølge tall fra FN.

Khartoum anslår tapstallet til 10.000.