borger

FARLIG I KABUL: Minst 17 personer ble drept da nok en selvmordsbomber gikk til aksjon midt i Kabul sentrum i Afghanistan fredag. Foto: AFP/Scanpix

Verden er blitt et farligere sted

Det er ingen seriøs iakttaker som lenger undervurderer de alvorlige konflikter USA og Vesten står overfor. Verken Iran, Afghanistan eller Irak gir noen som helst grunn til optimisme.

Iranerne og deres kjernevåpenambisjoner kan bli den mest alvorlige utfordring av alle. Barack Obama, som i hvert fall i Norge ble fremstilt som en fredsfyrste, kan ende opp som en krigsherre som ikke på noen måte står tilbake for hva George W. Bush gjorde i Irak, bortsett fra at han ikke lyver. I motsetning til Bush åpnet Obama med en invitasjon til sine motstandere, men ble avvist av president Mahmoud Ahmadinejad og hans kumpaner.

 

Heller ikke har arbeidet til Det internasjonale atombyrået ført frem. Eksperter som tidligere tvilte på at Iran ville kunne skaffe seg kjernevåpen i overskuelig fremtid, er blitt mer pessimistiske. I Vest-Europa og til og med i Russland er det i dag større forståelse for sanksjoner mot Iran, til tross for at nesten alle iranske dissidenter advarer mot det. Slike sanksjoner vil bare styrke Ahmadinejad, sa fredsprisvinner Shirin Ebadi da hun nylig besøkte Oslo.

Irans president Mahmoud Ahmadinejad inspiserer et anlegg form anriking av uran i Natanz. Foto: AP Irans president Mahmoud Ahmadinejad inspiserer et anlegg form anriking av uran i Natanz. Foto: AP

 

Det aller mest påfallende er at USAs utenriksminister Hillary Clinton har skjerpet ordbruket. Hun advarte denne uken mot et militærdiktatur i Iran, dvs at revolusjonsgarden tar makten. Revolusjonsgarden har hele tiden stått vakt om det iranske atomvåpenprogrammet. De kontrollerer allerede store deler av Irans politiske, militære og økonomiske strukturer, slo The New York Times fast nylig. Jeg har ikke sett noen eksperter betvile denne vurdering.

Det som gjorde Hillary Clintons uttalelser ekstra viktige, var at de kom i Qatar og Saudi-Arabia, to land som frykter Iran. I mange arabiske kommentarer heter det at Hillary Clintons ordbruk minner om George W. Bush da han forberedte invasjonen i Irak.

President Barack Obama og visepresident Joe Biden har nok av utfordringer i en farligere verden. Foto: APPresident Barack Obama og visepresident Joe Biden har nok av utfordringer i en farligere verden. Foto: AP

 

Hillary Clintons utspill ble fulgt opp av talsmannen for Det hvite hus, Robert Gibbs, som ikke ville utelukke noen muligheter i striden med Iran, heller ikke militære. Det hvite hus tro ikke på forsikringene fra Teheran om at den økte anrikning av uran utelukkende har fredelige hensikter. Det er imidlertid et langt skritt fra Gibbs uttalelser til å gå til krig mot Iran, men det kan hende at de også var ment som en beroligelse til israelerne som føler problemet mer akutt og ikke vil vente for lenge med å slå til. Aller helst vil israelerne ha amerikanerne med på laget, men de kan også gå til angrep uten at USA er offisielt med. Både amerikanske og franske eksperter tror imidlertid det tar lengre tid før Iran får atomvåpen enn israelerne gjør.

Det er ikke særlig mer grunn til optimisme i Afghanistan som snart kan utvikle seg til en like belastende militær konflikt som Irak-intervensjonen var. Obamas strategi er å trappe opp militært for kunne trekke seg ut så tidlig som mulig. Det er afghanske myndigheter skeptisk til fordi det kan få Taliban til «å stå han av», som fiskere sier om dårlig vær. Talibanerne skal jo ingen andre steder enn Afghanistan. De har ikke hastverk.

President Hamid Karzai har store sikkerhetsutfordringer i Afghanistan. Foto: AP Foto: AP President Hamid Karzai har store sikkerhetsutfordringer i Afghanistan. Foto: AP Foto: AP

 

Operasjon Moshtarak, som er betegnelsen på den store offensiven som amerikanske og afghanske styrker gjennomfører i Helmand-provinsen, betraktes med adskillig mer skepsis i Kabul enn amerikanske politikere og generaler gir uttrykk for. I USA og Vest-Europa var reaksjonene lenge svake, for ikke å si milde. Selv skeptikere har villet gi denne offensiven en sjanse. Men det er lite som tyder på at den skal bli mer vellykket enn tidligere aksjoner. Selv om de militære kommunikeer forteller at talibanere har hatt tap, så søker de til sine skjulesteder for å komme tilbake senere.

Dessuten blir mange sivile drept, og det øker bare skepsisen til de utenlandske styrkene. Den siste uken har de sivile tap vært ekstra store. Befolkningen skvises mellom utenlandske militære, myndighetene i Kabul, lokale krigsherrer og Taliban.

Det gjør ikke situasjonen enklere at selv amerikanerne nå opererer med «slemme» og «snille» talibanere. De første skal bekjempes, de andre kan man kanskje komme til forståelse med. I hvert fall kan de kjøpes. Er det dette man kaller kamp for demokrati og menneskeverd?

Barack Obama sitter nå fast i den hengemyr som Afghanistan er blitt. Nesten uansett hva han gjør, så blir det galt. Noen fredspris kvalifiserer det ikke til, selv om Henry Kissinger i sin tid fikk prisen og trappet opp Vietnam-krigen før USA trakk seg ut. Dette dilemma lå jo også innebygget i Barack Obamas nobelpristale som var en klassisk forelesning i diplomati og krigskunst.

Men uansett den positive mottagelse Obamas nobelpristale fikk, klarer ikke amerikanerne og Natos ledelse å overbevise alle medlemsland om at de bør ha sine styrker stående i Afghanistan så lenge det er nødvendig, og slett ikke øke antallet soldater. I Nederland førte dette til regjeringskrisen. Det er sannsynligvis ikke så lenge til de nederlandske styrke trekkes ut, og da følger Canada snart etter.

I Tyskland er Bundewehrs deltagelse i Afghanistan-krigen meget omstridt. Skyldspørsmålet i forbindelse med et bombeangrep som en tysk offiser ga grønt lys til og som krevde mange sivile liv, er ikke avgjort. Tyskerne vil ikke ha sine gutter og jenter i Afghanistan på ubestemt tid. Også i Storbritannia er Afghanistan-krigen meget upopulær, og ledende britiske militære har kritisert både strategi og taktikk.

I Norge opptrer forsvarsdepartementets og forsvarsstabens ledere eplekjekt og forsikrer oss om at «nu går alt så meget bedre». Men de vet at det gjør det ikke. Norske offiserer er ikke dummere enn at de forstår at Afghanistan-misjon kan bli meget langvarig og koste adskillig flere liv enn hittil. Vil da norsk opinion slutte like sterkt opp om engasjementet som den hittil har gjort? Og hvordan vil vi reagere den dagen president Karzai tar all makt og setter opposisjonen til side, eller amerikanerne skulle finne på å styrte ham, slik de jo gjorde med sine allierte i Sør-Vietnam?

For så å ta det tredje felt der det heller ikke er noen som helst grunn til optimisme - Irak. Det er klart at de utenlandske styrker med amerikanerne i spissen ikke vil bli stående lenge i Irak. Den amerikanske tilbaketrekking skal begynne allerede i år. Det løftet vil president Obama sannsynligvis holde. Men hva etterlater amerikanerne seg etter år med krig, myrderier og ødeleggelser? Jo, et land der den politiske stabilitet trues av en shia-dominert regjering som vil holde sunni-muslimene utenfor. De to grupper slår hverandre i hjel av hjertens lyst; flere muslimer er blitt drept i Midt-Østen av andre muslimer enn av israelerne.

Et spesialproblem er kurderne. De har sin egen republikk i nord. Den fungerer bedre enn noe annet område i Irak og har gjort det helt siden den første Golfkrigen da amerikanerne la et beskyttende flyteppe over dem. I dag slåss kurdere og arabere om oljen. Kurderne gjør alt for å forhindre at araberne, som var herrer under Saddam Hussein, kommer tilbake.

Ingen har hittil villet anerkjenne Kurdistan som stat, vel vitende om at det vil kunne sette i gang en prosess med konsekvenser langt utenfor Irak. Tyrkerne vil ikke rolig sitte og se på et fritt og selvstendig Kurdistan av frykt for hva det kan føre til i de kurdiske områder i deres eget land. Syrerne og iranerne vil heller ikke akseptere at et Kurdistan blir selvstendig. Amerikanerne faller mellom alle stoler. Kurderne føler amerikanerne har en moralsk forpliktelse overfor dem siden de to ganger var så hjelpsomme i striden med Saddam, men Washington kan heller ikke overse Ankaras bekymring. Her har man en konflikt der man kan forstå begge parter – både kurderne og tyrkerne.   

Samtidig som det er vanskelig å se noen fredelig utgang på disse tre regionale konflikter som geografisk ligger tett opp til hverandre, står spørsmålet om en amerikansk-russisk kjernevåpenavtale fortsatt åpent. Avtalen skulle ha vært undertegnet før jul, men er blitt utsatt. En av grunnene skal være russisk bekymring for at USA bruker Romania i sine atomparaplyplaner etter at Polen og Tsjekkia ikke lenger er aktuelle. Dessuten er det både blant amerikanske og russiske militære skepsis til en slik avtale. De vil gjerne utvikle enda mer effektive kjernevåpen og raketter.

Atomvåpen i hendene på fanatikere er mye verre enn at USA, Russland, Storbritannia og Frankrike og for den saks skyld India og Pakistan har slike våpen. Og ekspertisen avviser ikke lenger frykten for at terrorister skal få adgang til teknologi for fremstilling av såkalte «skitne» atombomber. Atomspredning er uheldig uansett hvor i verden det skjer.

Verden er i dag et farligere sted enn den var under den kalde krigen, selv om Cuba-krisen og Berlin-ultimatumer ga oss påminnelser om at den såkalte «Terrorbalansen» kunne bryte sammen. Hvis vi i vår oversikt også tar med de økende miljøproblemer, forstår vi at apokalypsen kan bli en realitet.

Lesernes kommentarer

farlig verden ja

...og USA som liksom skal være en eksponent for fred, gjør alt
bare verre.
Det tragiske er at våpenindustrien trenger kriger, og USA
trenger fiender...

Hvorfor ikke

trekke alle utlendinger av alle kategorier ut av disse landene. Så kan verden omkring lever i fred og sameksistens og la disse holde på med sine kriger og konflikter inntil de forhåpentligvis før eller senere blir så pass siviliserte at de lærer å oppføre seg som intelligente individer.

Hvis vi ser tilbake på historien så var det på Harald Hårfagres tid, en masse småkonger som sloss om makten i Norge.
Men vi har jo etter hvert blitt et forholdsvis sivilisert folkeferd, så hvorfor ikke la disse kranglefantene der nede holde på til intelligensen får grobunn i skallene deres.

Om de imens utrydder hverandre får så være. Kanskje ikke et sammenlignbart uttrykk, men man må knuse egg for å lage omelett.

Han tok over alle konger

og sammlet landet. ja, omtrent som USA gjør med verden.
USA med sine millitærbaser i 130land, millitrært budgett like stort som resten av verden til sammen, USA går til krig på rykter. USA har ikke noe naturlig fiende så dei tar en Hitler og kaller folk terrorist, som Max Manus blei kalt, senere viste det seg at det var Max som var helten.
Men under krigen når Hitler hadde kontroll på media, trodde sikkert store deler av landet på at Max var en terrorist.

Media er en underholdning, som nyheter, tror dere selskapene som eier all media vil at feks nyhetene sier ting som skader eierene?
Alt er kontrollert, og media er i vertfall kontollert, bare se på hva Otto skriver over, kun "fakta" som har vært på TV. Og det er som oftes fiction. Eg har ikke sett på TV på snart 3 år, og eg føler meg mye mer opplyst nå enn eg gjorde når andre bestemte hva som var viktig.
Slå av TVen det er bare folk som vil tene penger, ikke opplyse befolkningen som det står i vær-varsom plakaten.

Heller ikke noe bra løsning, dessverre

Går man fra en kjele med kokende surmelk, finnes det en stor risiko for at surmelken koker over (for å bruke en litt dårlig metafor, :-)

Jeg tror ikke verdenssamfunnet er tjent med å overse land med store interne problemer,
Det kan forplante seg videre utenfor deres grenser, noe det jo allerede gjør i en del av disse "problem-landene".

Frykten for at terrorister skal få tak i atomvåpen er høyest reell, og det bør være en grunn i seg selv til å opprettholde en viss kontroll i de aktuelle områdene.

Hei Gerd!

Kunne ikke sagt det bedre selv! Helt enig med deg!

Disse landene, Gerd Bratlie...?

GB har en meget enkel løsning på et meget innviklet problem: "Trekk alle utlendinger av alle kategorier ut av disse landene. La innbyggerne der nede krige til de blir siviliserte".
Hvem er så "disse landene": Iran, Pakistan, Afghanistan, Irak, Kurdistan (som bl.a. er del av NATO-landet Tyrkia), Tyrkia(?), Israel(?), alle de andre araberlandene(?), alle -stan landene som grenser til Russland(?). Til sammen har vi et område på størrelse av Europa og med et folketall på hundrevis av millioner. Med atombombeland innblandet.
Og atombomber kan med raketter nå både Norge og USA og Russland og India osv.

Det blir såre enkelt da å si: La dem bare krige ferdig så blir verden fredelig og sivilisert. Historien har vist at enhver krig har blitt mye mer forferdlig enn en trodde ved utbruddet av den enkelte krig.

Og ut med alle utlendinger av alle kategorier? Ut med de multinasjonale oljeselskapene med alle sine ansatte? Ut med oljen til Vesten? Ut med folk i hjelpeorganisasjonene? Ut med diplomatiet? Osv. osv.

Gerd Bratli: De enkle løsninger fungerer ikke i dagens verden. For 1150 år siden med krigere med sverd og spyd, og kommunikasjonsmidlene robåt og "apostlenes hester" kunne de enkle løsninger fungere. Dagens verden er dessverre(?) ganske så annerledes.

comment

Utrolig bra sagt Gerd:-)

i en perfekt verden

eneste riktige å få de som kriger gjøre seg ferdig og finne ut selv hva skjer videre uansett hva det måtte vare.
Men hvordan skal våpen og annen industri på sikt tjenne penger hvis problemer i verden blir løst.
Jeg vet ikke hvem som er verre,Amerikanere,Russere eller Islamister for alle sammen har samme mål og det er å bli sjef over alle sjefer.

En bra tegning av situasjonen!

Jahn Otto:

Det er som alltid en fryd å lese din utenriks-kronikk :)

Takk for nok en intressant og opplysende artikkel !!

Hegemoni.

I en perfekt verden vil det ikke være behov for å kritisere andre land. I en perfekt verden blir FNs charter og Menneskerettskonvensjon respektert av alle. Alle land har folkestyre der menneskene i frie valg velger sine representanter. Diktaturer, elitiske regimer er en saga blott; kastet på historiens skraphaug.
Men slik er ikke verden.
Skal vi derfor akseptere at slik er den og toe våre hender? La de ufrie forbli ufrie? La diktatorene og elitene få drive med sitt uten innblanding? Har de lyst å drepe 100.000 av sine innbyggere, så la dem gjøre det? Kalle det "folkerett"?
Skal verden fortsette en 65 år tradisjon med å sette sin lit til et FN som legitimerer undertrykkerne? Eller skal verdens frie og demokratiske nasjoner sparke dem loddrett ut og be dem komme igjen når de har sørget for å respektere menneskenes rett til å leve som frie mennesker?
Trenger verden et nytt FN; et Forente Demokratiske Nasjoner= FDN ? Med opsjon for de ufrie til å komme inn når alt har ordnet seg?
Men inntil videre: fortsett de ørkesløse diskusjonene om handlingene som ikke fører noen steder. Eller om handlinger noen ikke ønsker skal lykkes.
La verden vakle videre. Litt av en framtid!

Krigerstaten USA.

De har startet mange kriger og har baser over hele verden.Defår ikke nok av krig og død.Nå er det Iran som står for tur.Jeg ønsker en atomfri verden,men man løser ikke dette med å gå til innvasjon og krig mot stater.Problemet er at USA har levert atomvåpen til Israel, og da vil også Iran ha det.Problemet i Midt-Østen er den bibelsprengte ledelsen i Washington om følger Gammel-Testemente.Da er det kunn framtiden til Israel som USA er bekymret for.Palestinerne får ikke sin egen stat så lenge de er i førersete.Eneste land som kan hjelpe palestinerne er Kina.Etter innvasjonene forlater de landene hvor alt er ødelagt.Skjønner ikke noen land eller partier som kan gå i tjeneste for dette landet, som er stadig på røvertokt etter resurser.Se på forskjellen mellom Cuba og Haiti.Her har USA hatt full kontroll, og styrt slik USA har ønsket.De kritiserer Cuba for brudd på menneskerettighetene men på Haiti er det slik USA ønsker.Stor fattigdom analfetisme,kriminalitet og en enorm arbeidsløshet.Dårlig helsetjeneste.Cuba har det Haiti mangler.Enda forsøker USA hele tiden å kriminalisere Cuba.De er nok misunnelig for gjennomsnittalderen er høyre på Cuba.

Hei Edvard

Bra skrevet. Det er på tide folk åpner øynene sine og ser hva USA står for.

Verdenssystemenes vekst og fall

En meget betimelig og bra kommentar av JOH.

National Intelligence Council (NIC) spår en atskillig mer kaotisk verden i 2025 og det britiske forsvarsdepartementet overgår NIC igjen. For de som vil lese mer om dette, så kan dette innlegget være av en viss interesse:

http://vindskeivt.com/2009/12/18/verdenssystemenes-vekst-og-fall-%E2%80%93-del-2/

USA

Jeg er helt klart ikke enig i alt amerikanerene gjør, men dessverre tviler jeg på om verden hadde vært ett bedre sted uten dem. Skal man se tilbake på historien, hadde vi vel sannsyneligvis snakket tysk eller russisk idag. Kan vel heller ikke se noe fordeler i at folk som Hussain eller bin laden hadde fått herjet fritt. I dagens bilde er Islam "den rette tro" ifølge enkelte deler av verden, og muligheten at vi her på berget også hadde fått svi mye mer enn idag er vel stor.
Når alt kommer til alt, vil jeg vel heller sitte på benken med amerikanerene enn å gå kledd i gamle gardiner eller nazi-uniformer.
Uansett synspunkter, tror jeg de fleste ville valgt som meg, dersom man fikk kniven på strupen og måtte velge.

Vestens griskhet.

Slutt å kjøpe olje fra muslimske land.Da er problemet løst.Uten penger slutter galskapen av seg sjøl.Dette vi gjør nå er det samme som å gi Olav den hellige kanoner og tanks.Han hadde kristnet hele verden på et øyeblikk.Nei disse menneskene fra midtøsten er ikke modene nok for andre våpen en sverd og øks.Så nå må den moderne verden med USA i spissen slutte å kjøpe olje fra midtøsten.Men vi er vel så griske at det går vel desverre ikke.